taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7412
Euro
7.2888
Altın
1619.44
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.638
Bitcoin
45936.02

Türk kadınları alkole çok uzak

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'ndan hazırlanan rapora göre, kadın nüfusunun yüzde 93’ü, erkek nüfusunun yüzde 63,9’u hayatında hiç içki içmedi.


Whatsapp ile paylaş

Türk kadınları alkole çok uzak

Türk kadınları alkole çok uzak

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, madde ve diğer bağımlılıklara karşı yapılan mücadeleyi inceledi.

KADINLARIN YÜZDE 93'Ü HAYATINDA İÇKİ İÇMEDİ

Hazırlanan raporda, sigara içimin azaltılması gibi konularda önemli başarı elde edilmesine rağmen, sağlam bir strateji izlenmemesi, toplum destekli politikalar üretilememesi ve yasaklara sık başvurulması eksiklik olarak görüldü. Rapora göre, kadın nüfusunun yüzde 93'ü, erkek nüfusunun yüzde 63,9’u hayatında hiç içki içmedi. Cumhurbaşkanı Gül’ün isteği üzerine madde bağımlılığı konusunda geniş kapsamlı rapor hazırlayan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ilginç verilere ulaştı.

Kurumun raporundaki bazı tespitler şöyle;

15 YAŞ ÜZERİ TÜTÜN KULLANAN 16 MİLYON KİŞİ VAR

-Tütün (sigara) bağımlılığında; Türkiye üretim ve tüketim açısından dünyada ilk 10 ülke arasında, 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün kullanmaya devam ediyor.  Yürütülen etkili mücadele sonucunda tütün kullananların oranı yüzde 31,3'den yüzde 27,1'e indirildi. Türkiye, Dünya Sağlık Örgütünün tütün kontrol politikalarının 6 kriterinin tamamını karşılayan ilk ve tek ülke konumuna geldi.

KİŞİ BAŞI ÇOK TÜKETİM DURUMU VAR

Ülkemizde tüm bağımlılık türlerine yönelik uygun tedavi imkanı bulunmadığı gibi, tedavi merkezlerinin mevcut kapasitesi de ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Tedavi başvurularına bazen aylar sonra cevap verilebilmektedir. Bireyler, bağımlılıktan kurtulmaları sonrasında hayata yeniden tutunma ve toplumsal yaşamla kuvvetli bağlar kurma konusunda yeterince desteklenememektedir. Türkiye'de ise az kullanıcıya dayanan kişi başı çok tüketim durumu vardır.Örneğin, ülkemizde erkeklerin yüzdem 63,9'u, kadınların ise yüzde 93'ü hiç alkol kullanmamıştır.

KİŞİ BAŞINA YILLIK ALKOLLÜ İÇKİ TÜKETİM MİKTARI 92 LİTRE

-Alkol bağımlılığında; Avrupa Birliği ile karşılaştırıldığında tüketilen yıllık içki miktarının Avrupa Birliği ortalamasının yarısı (AB’de 40 litre, Türkiye’de 20 litre), saf alkol tüketim miktarının ise yedide biri (AB’de 10,8 litre, Türkiye’de 1,55 litre) olduğu, 15 yaş üstü toplam nüfus esas alınarak yapılan bu hesaplamanın alkol kullanan 12.202.750 kişi esas alınarak yapılması halinde kişi başına yıllık alkollü içki tüketim miktarının 92 litreye, saf alkol tüketiminin ise 7,19 litreye yükselir.

ÖZEL SEKTÖR VE SİVİL TOPLUM ÇÖZÜME İSTEKSİZ

Türkiye'de bağımlılıkla mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin daha çok önleme, yasak getiren düzenlemeler ve yasa uygulamaları konularında yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Bu durum, bağımlılığın kamuda salt bir asayiş ve sağlık sorununa indirgendiği algısının doğmasına da yol açmaktadır. Bağımlılıkla mücadelede kamu otoritesi tekelci bir yaklaşım sergilemekte, özel sektör ve sivil toplumu çözüm ortağı olarak görmede isteksiz davranmaktadır.

TOPLUMSAL MÜCADELE ALANI OLARAK GÖRÜLMEMEKTEDİR

Toplumsal sahiplenme olmaksızın oluşan ortamda bağımlılıkla mücadele, sadece talep azaltımı ve arz azaltımına yönelen kısmi amaçlarla ve sınırlı araç ve gereçlerle devlet tarafından yürütülen bir çabaya dönüşmekte; bağımlılık sorunu ve sonuçları büyük ölçüde bağımlıların ve bunların ailelerinin yaşadıkları ve katlandıkları bir sorun haline gelmektedir. Başka bir deyişle, bağımlılıkla mücadele alanının önemli bir kısmı hiçbir zaman toplumsal bir mücadele alanı olarak görülmemektedir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir