taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6455
Euro
7.2776
Altın
1594.81
Borsa
88988.12
Gram Altın
340.879
Bitcoin
41925.14

Türk savunmasının yüzde 60'ı yerli

Savunmada milli imkanlara yönelen Türkiye, dünya devleri arasında yerini alıyor.


Whatsapp ile paylaş

Türk savunmasının yüzde 60'ı yerli

Türk savunmasının yüzde 60'ı yerli

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 2014 Performans Programı'yla yol haritasını çizerken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz TSK ihtiyaçlarına yönelik yürürlüğe konulan modernizasyon projelerinin maliyet bazında yüzde 90'ının Türkiye sanayisinin katılımıyla hayata geçirildiğini söyledi. Yurtdışından hazır alıma oranının maliyet bazında yüzde 10'un altına düştüğünü belirten Yılmaz, 2012 rakamlarıyla, TSK ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranının yüzde 60'a ulaştığını ifade etti.

30 MİLYAR DOLARLIK PROJE

2003 yılından bugüne kadar maliyeti 30 milyar doları bulan savunma sanayi projesinin yürürlüğe konduğunu söyleyen Yılmaz, '2012 yılı sonu itibariyle toplam savunma ve havacılık sektör cirosu 4,75 milyar dolar olmuş, ihracatı 1,26 milyar dolar, AR-GE harcamaları ise 772 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir' dedi.

2 MİLYAR DOLAR İHRACAT YOLDA

Bakan Yılmaz, hedefin önümüzdeki planlama dönemi yani 2016 sonuna kadar savunma ve havacılık sektör cirosunun 8 milyar dolara, toplam savunma ve havacılık sektör ihracatının ise 2 milyar dolara ulaşması olduğunu söyledi. Yılmaz '2023 vizyonu çerçevesinde, ülkemizin dünyada savunma sanayii alanında en gelişmiş ilk 10 ülke arasına girmesi için yılmadan ve yorulmadan büyük bir hassasiyetle çalışacağız' dedi.

2014 MİLLİ PROJELERDE ATAK YILI OLACAK

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 2014 Performans Programı'nda milli projelerdeki son durum ve bu yıl ki hedefler de sıralandı. Öne çıkan projeler şöyle:

- Büyük ilgi gören milli tank ALTAY'da prototip üretimine başlanacak.
- Milli Denizaltı Projesi'nde (MİLGEM) seri üretim hızlanıyor. Özgün denizaltı için de fizibilite çalışması yapılacak
ve Türkiye, kendi denizaltısını üretmek için fiilen düğmeye basmış olacak.
- Yerli hafif genel maksat helikopterinde birinci faz tasarımı tamamlanacak. çalışmalarına hiz verilen ATAK'ta 9 helikopterin bu yıl teslimi hedefleniyor.
- Muharip Uçak ve Jet Eğitim Uçağında kavramsal tasarım tamamlanacak. Türkiye kuruluşunun 100. yıldönümüne bu uçakları üretmiş olarak girmek istiyor.
- Deneme uçuşları başarıyla tamamlanan HÜRKUŞ'ta prototip uçağın gerekli testleri tamamlanarak seri üretime geçilecek.
- İnsansız hava araçlarında (İHA) da dönüm noktası olacak. Taktik İHA'da ve ANKA'da ilk teslimatlar yıl içinde yapılacak. İHA'lar için seri üretime geçilecek.
- Uzun ve orta menzilli tanksavar füze sistemlerinde atılım planlanıyor. Cirit füzesinde seri üretime geçilecek. Alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemlerinde de tasarım planlanıyor.
- Bu yıl planlanan çalışmalar arasında radar gözlem uydusunda sistem ve alt sistem tasarımlarında da atılım öngörülüyor. Çok fonksiyonlu radarda projesinde ise prototip üretimine başlanacak.

TEKNOPARK İSTANBUL BU YIL HAYATA GEÇECEK

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da, ihracatta öncelikli ülkelerle irtibatın güçlendirilmesini hedeflediklerini belirtirken, MİLGEM'de seri üretim sözleşmesinin hızlanmasını, ATAK helikopterinin envantere alınmasını öngördüklerini belirtti. Milli projelerdeki hedeflere dikkat çeken Bayar, "Teknopark İstanbul, UMET (Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi), ASELSAN Radar Elektronik Harp Merkezi, Kazan Havacılık Kümelenmesi gibi yatırım projelerimiz 2014 yılı içinde hayata geçirilecektir" bilgisini verdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir