taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6476
Euro
7.2663
Altın
1595.15
Borsa
89110.92
Gram Altın
341.168
Bitcoin
41914.56

Türkiye Gül Baba türbesini restore ettirecek

Budapeşte'de bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Cumhurbaşkanı Gül'ün 'Gül Baba Türbesi'ni restore ettireceğini belirtti.


Whatsapp ile paylaş

Türkiye Gül Baba türbesini restore ettirecek

Türkiye Gül Baba türbesini restore ettirecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Budapeşte'de bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Macar mevkidaşı ile ön protokol imzaladığını belirtti.

'ASLINDA MACARİSTAN'LA ARAMIZDAKİ İLİŞKİ GERÇEKTEN ÇOK VERİMLİ'

Başbakan Yardımcısı İşler, ''Bugün imzaladığımız anlaşma, Gül Baba türbesinin restorasyonuyla ilgili. Bildiğiniz gibi burada Osmanlı’dan kalan bazı eserlerimiz var. Onların restorasyonu konusunda bir takım girişimlerimiz oldu TİKA olarak. Bugün Gül Baba türbesinin restorasyonunun protokolünü imzaladık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu restorasyonu gerçekleştireceğiz. Ayrıca, başka restorasyonlar da düşünüyoruz. Onları da inşallah zamanı geldiğinde gerçekleştireceğiz. Zaten çok az sayıda Osmanlı eseri bulunmakta. Onları hiç olmazsa ayakta kalması için biz Türkiye olarak gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Macar tarafı da zaten son derece olumlu yaklaşıyor bu konuya. Aslında Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilere baktığımızda gerçekten çok verimli ve gayet anlayış üzerine dayanan ikili ilişki olduğunu görüyoruz.'' dedi.

Türkiye Gül Baba türbesini restore ettirecek

'BUDAPEŞTE'YE CAMİ YAPILMASI DÜŞÜNCEMİZ VAR'

Budapeşte'de yaklaşık bin 600 civarında Türk nüfusunun varlığına dikkati çeken İşler, ''Çok az bir sayı. Fakat diğer Müslüman nüfusa baktığımız zaman aslında burada büyük bir camiye ihtiyaç olduğu aşikar. Burada 5-6 tane mescit olduğu söylendi, onları görme fırsatı bulamadım ama bizim de öteden beri burada, Budapeşte’de bir cami yapılsın diye düşüncemiz vardı, o konuda gerekli girişimler yapıldı. Bugün de arkadaşlar gidip araziyi gördüler, Sayın Büyükelçimiz de konuyu takip ediyor. İnşallah burada bir arsa tahsis edilecek ve o arsaya, Osmanlı mimarisi üzerine burada kalan, Zigetvar’da ve başka yerlerde ayakta kalan camiler var, onlara uygun bir şekilde Osmanlı mimarisiyle güzel bir cami yapmayı planlıyoruz'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir