taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5724
Euro
7.2502
Altın
1618.01
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.703
Bitcoin
42220.71
fuzulev

Türkiye jeotermal kaynaklarda dünyada ilk yedinci sırada

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre; Türkiye jeotermal kaynaklar açısından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alıyor.


Whatsapp ile paylaş

Türkiye jeotermal kaynaklarda dünyada ilk yedinci sırada

Türkiye jeotermal kaynaklarda dünyada ilk yedinci sırada

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; Türkiye jeotermal kaynaklar açısından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alırken, Avrupa'da kaynak potansiyeli açısından birinci, kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırada geliyor.

TÜRKİYE'DE 46 İLDE 240 KAPLICA TESİSİ BULUNUYOR

46 ilde yaklaşık 240 kaplıca tesisine sahip Türkiye'de gerek tesis sayısı gerekse yatak kapasitesi açısından termal turizmin Türkiye turizmi içindeki payının arttırılması planlanıyor.

GELİR İKİYE KATLANACAK

Daha önce kısa süreli bir planlamayla 50 bin yatak kapasitesinin oluşturulmasını hedefleyen ve hedefine ulaşarak kapasiteyi beş yılda iki kat artıran Bakanlık yetkilileri, sektörle el ele vererek eksikleri ve yapılması gerekenleri yeniden gözden geçirdi. Böylece kaynakların daha etkin kullanılması amacıyla 2018'e kadar atılacak adımlar "Termal Turizm Master Planı"yla yeniden belirlendi. Planın hayata geçirilmesiyle 1,5 milyon ziyaretçinin ülkemize sağlık ve termal turizmden yararlanması için gelmesi ve 3 milyar dolar gelir bırakması bekleniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir