taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7733
Euro
7.3709
Altın
1649.47
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.51
Bitcoin
49279.15

Türkiye'de dakikada 9 konut satıldı

Türkiye'deki konut satışları geçen yıl 'altın' dönemini yaşadı. Geçen yıl konut satış rakamı yaklaşık 1 milyon 145 bini buldu. Tapu işlemleri dikkate alındığında saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi.


Whatsapp ile paylaş

Türkiye'de dakikada 9 konut satıldı

Türkiye'de dakikada 9 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl konut satışları açısından oldukça hareketli geçti.

SATILAN KONUT SAYISI 1 MİLYON 144 BİN 989

Mevcut konut stoğuna yenilerinin eklenmesi ve konut kredilerindeki gerileme ev sahibi olmak isteyenler ile yatırımcılara yeni fırsatlar sundu. Konut sektöründeki bu gelişmeler satışlara olumlu yansıdı. Böylece Türkiye genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 144 bin 989'u buldu. Tapu işlemlerinin yapıldığı mesai günleri ve çalışma saatleri dikkate alındığında, Türkiye'de günde ortalama 4 bin 580 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı saatte 572'ye, dakikada ise 9'a karşılık geldi.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YÜKSELEN TREND

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, yaptığı açıklamada, son 10 yılda gayrimenkul sektörünün yükselen bir trend içerisinde olduğunu ve sektörde çok ciddi bir arz bulunduğunu söyledi. Sektördeki arzın özellikle büyükşehirlerde yoğunlaştığını dile getiren Taylan, buna karşılık talebinde yüksek olduğunu ifade etti.

'GAYRİMENKUL FİYATLARINDA ARTIŞ YOK'

Ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelerin konut sektörüne yansımalarını da değerlendiren Taylan, "Döviz yükseliyor, borsa düşüyor, ancak gayrimenkul piyasası bu koşullarda bile iyi gidiyor. Gayrimenkulde herhangi bir sıkıntı yok, olacağını da düşünmüyorum. Yükselen döviz kuru sektörde herhangi bir rahatsızlık yapmadı.Gayrimenkul fiyatlarında artış yok. Ocak ayı itibariyle satışlarda da bir gerileme, sıkıntı yaşanmadı. Hangi şartlar altında olursa olsun gayrimenkul piyasası durmaz. Türkiye’de halen ciddi oranda konut ve özellikle nitelikli konut açığı var. Sosyal donatıların bulunduğu, güvenlik sistemleri olan nitelikli konut açığı daha yüksek." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir