taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3829
6.1287
1222.03
91686.35
211.74

Türkiye'de iki konuttan biri sigortalı

Türkiye'de konutların sigorta oranının yüzde 45 olduğu açıklandı.

AA | 09.05.2017 - 08:00..
Türkiye'de iki konuttan biri sigortalı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, "Şu an 8 milyon sigortalı sayısına ulaştık. Ülkemizdeki yaklaşık her iki konuttan biri sigortalı. Ulaştığımız sigortalılık oranı da yüzde 45 seviyesinde." dedi.

Türkiye'de iki konuttan biri sigortalı

Kayacı, yapılan çalışmaların 1999 depreminden bu yana önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, "Geçtiğimiz dönemde yoğun bilinçlendirme ve poliçe yenileme çalışmalarımız, bunun yanı sıra mevzuatta yapılan değişikliklerle şu an 8 milyon sigortalı sayısına ulaştık. Ülkemizdeki yaklaşık her iki konuttan biri sigortalı. Ulaştığımız sigortalılık oranı da yüzde 45 seviyesinde. Bununla birlikte ülkemizde henüz ulaşamadığımız ve zorunlu deprem sigortası sistemine dahil etmemiz gereken daha çok sayıda konut sahibi olduğunu da unutmayalım." Kayacı, sigorta kadar önemli bir diğer konunun da, depreme dayanıklı bina üretmekten geçtiğini söyledi.

SAKLAMA PAYIMIZ 400 MİLYON AVRO

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, "İlk yıllarda saklama payımız 5 milyon dolardı. Şu an 400 milyon avro noktasına geldi. Yani 400 milyon avroyu iki defa tekrarlama ya da üç defa tekrarlayacak şekilde ödeyebilecek gücümüz var." dedi.

DASK'ın ödeme gücünün 15 milyar lirayı aştığını, birçok ülkenin örnek alarak DASK benzeri kurumlar kurduğunu belirten Genç, deprem öncesi bilinçlendirme ve farkındalık yaratma adına Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'de iki konuttan biri sigortalı

FİNALE KALAN PROJELER DAYANIKLILIK TESTİNE TABİ TUTULDU

İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak amacıyla düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda final maratonu 2 gün sürecek.

Bu yıl yarışamaya 43 üniversiteden 85 başvuru alınırken, finale kalan 28 takıma ait bina model maketleri bugün gerçekleştirilen final etkinliğinde depremi simüle eden sarsma masasında dayanıklılık testinden geçti. Deprem testinden yıkılmadan geçen modeller, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutulacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir