taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Türkiye'den BM konvoyuna yapılan saldırıya kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin Humus kentinde Birleşmiş Milletler (BM) konvoyuna yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

10.02.2014 - 10:31..
Whatsapp ile paylaş

Türkiye'den BM konvoyuna yapılan saldırıya kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Şam yönetimine bağlı güçlerin, Birleşmiş Milletler gözetiminde Humus'ta kuşatma altındaki bölgelere giden insani yardım konvoyuna ağır silahlarla yapılan saldırıyı şiddetle kınayarak, yazılı bir açıklamada bulundu.

'BÜYÜK BİR İNFİALLE KARŞILIYORUZ'

Bakanlıktan yapılan açıklamada;  "BM arabuluculuğunda ahiren Suriye'nin Humus kentine insani yardım sevkiyatı sağlanması hususunda mutabakata varıldığının açıklanmasının hemen ardından, bölgeye intikal eden BM yardım konvoyunun 8 Şubat'ta rejim güçlerinin silahlı saldırısına maruz kalmasını büyük bir infialle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz" ifadeleri vurgulandı.

Türkiye'den BM konvoyuna yapılan saldırıya kınama

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

"Bu saldırı, 10 Şubat 2014 tarihinde Cenevre'de ikinci turu başlayacak müzakerelerin hemen öncesinde uluslararası topluma yönelik bir meydan okuma niteliği taşımaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, Suriye rejiminin bu saldırıyı düzenleyerek siyasi geçiş sürecinden ve barışçıl çözümden ne kadar uzak olduğunu bir kere daha gösterdiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Yardım konvoylarının vurulması, sivillerin varil bombalarıyla katledilmesi, etnik temizlik uygulamaları, rejimin insanlığa karşı en vahim suçları işlemekten ve acımasızca uyguladığı zulümden vazgeçmeye hiç niyeti olmadığını teyit etmiştir. Rejimin uluslararası toplum ve evrensel değerler ile alay edercesine sergilediği bu tutuma ve Suriye halkını açlığa, susuzluğa ve salgın hastalıklara mahkum etmesine seyirci kalınması kabul ve izah edilemez. BM Güvenlik Konseyi'ni vakit kaybetmeksizin Suriye'deki insani felaketin acılarını hafifletecek güçlü, zorlayıcı ve kararlı adımlar atmaya davet ediyoruz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir