taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.2311
Euro
6.8821
Altın
1578.86
Borsa
105993.65
Gram Altın
316.363
Bitcoin
54029.95

Türkiye'nin sınır dışı ettiği DEAŞ'lı İrlanda'da gözaltına alındı

Eski İrlanda ordusu mensubu DEAŞ'lı Lisa Smith, Türkiye'den sınır dışı edilmesinin ardından Dublin'de gözaltına alındı.

AA | 02.12.2019 - 07:24..
Whatsapp ile paylaş

DEAŞ mensubu İrlandalı Lisa Smith, İrlanda'nın başkenti Dublin'e varışında terörle mücadele ekipleri tarafından karşılandı.

TERÖR ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINDI

Suriye'de doğan iki yaşındaki kızı ailesine teslim edilirken, 38 yaşındaki Smith, polis karakoluna götürüldü. Polisin açıklamasında; Smith'in, terör suçu şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi. İrlanda basınına göre, Smith ilk sorgusunda, şiddete karışmadığını ve DEAŞ üyesi kocasının geçen sene öldüğünü söyledi.

SURİYE'DEKİ BİR KAMPTA KALIYORDU

Haberlerde; Smith'e, uçakta üç konsolosluk görevlisi, bir İrlanda özel harekat kuvvetleri mensubu ve bir de Türk polisinin eşlik ettiği belirtildi. Smith'in, Türkiye  tarafından sınır dışı edilmeden önce Suriye'deki bir kampta kaldığı kaydedildi.

BİR DÖNEM ESKİ İRLANDA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANI'NA EŞLİK EDİYORDU

Bir dönem eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson ile eski Başbakan Bertie Ahern'e gezilerinde ordu mensubu olarak eşlik eden Smith, 2015'te Müslüman olduktan sonra Suriye'ye gitmişti.

Türkiye'nin sınır dışı ettiği DEAŞ'lı İrlanda'da gözaltına alındı

TOPLAM 21 DEAŞ MENSUBU SINIR DIŞI EDİLDİ

Daha önce de 26 yaşındaki Mahmun Raşit adlı DEAŞ mensubu, Türkiye'den sınır dışı edilmesinin ardından İngiltere'ye varışında gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Türkiye, Suriye'de yakalanan DEAŞ mensuplarını 11 Kasım'da sınır dışı etmeye başlamıştı. Bugüne kadar 13 Alman, 2 Belçikalı, 2 Hollandalı, bir Danimarkalı, bir İngiliz, bir ABD'li ve bir İrlandalı'nın Türkiye'den sınır dışı edildiği belirtilmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir