taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6744
6.2645
1493.67
101930.07
272.526
57763.56

Türkiye'nin TANAP'taki payı arttı

Türkiye Rus gazının alternatifi olan Azeri gazının Avrupa'ya ulaştırılması projesi anlamına gelen TANAP'taki payını ikiye katladı.

30.05.2014 - 16:26..
Whatsapp ile paylaş
Türkiye'nin TANAP'taki payı arttı

Türkiye'nin TANAP'taki payı arttı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Fransız enerji şirketi Total'in Şah Deniz Projesi'ndeki yüzde 10 payını alarak hissesini yüzde 19'a çıkaran anlaşma imzalandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı imza töreninde ayrıca BOTAŞ'ın TANAP Projesi'ndeki hissesini yüzde 20'den yüzde 30'a çıkaran anlaşma da Azeri enerji şirketi Socar ile imzalandı. Böylelikle iki Türk şirketi TPAO ve BOTAŞ'ın projedeki payları yüzde 30'dan yüzde 50'ye çıktı.

"TANAP'I SADECE TİCARİ YATIRIM OLARAK GÖRMÜYORUZ"

İmza töreni sırasında Başbakan Erdoğan Şah Deniz Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşması:

"TANAP'a ilişkin anlaşmalar 2012 Haziran'ında İstanbul'da imzalanmıştı. O zamandan bu yana TANAP projesi açısından büyük önem taşıyan projeler yaşandı. Şahdeniz geçtiğimiz Aralık ayında Bakü'de imzalanan törenle neticelendirildi. Botaş'ın TANAP'taki payı yüzde 20'den yüzde 30'a çıkıyor. Şahdeniz'deki hakkının yüzde 9'dan yüzde 19'a çıkarılması TPAO'yu 2. Büyük ortak haline getirdi.

TANAP'ı Şahdeniz sahasının beslemesi öngörülüyor. TANAP geleceğe yönelik bir projedir. Bu karar ülkemiz ile Bulgaristan arasında da bağlantı yapılmasını gerektiriyor. Ukrayna'da yaşananlar ülkeler arasındaki dayanışmanın önemini gösterdi. Ülkemizin 21 ilinden geçecek projenin inşası sırasında ortaya çıkacak ekonomik paydayı da kalkınma bakımından önemli görüyoruz. TANAP'ı sadece ticari bir yatırım olarak görmüyoruz. Türkiye mevcut fırsatları somut projelere dönüştürmek için çabalarını sürdürecektir."

TANAP PROJESİ

Azerbaycan'ın zengin doğalgaz rezervlerini barındıran Şah Deniz sahasından çıkan gazın bir bölümü Bakü-Tiflis-Erzurum hattı üzerinden Türkiye'ye gelirken, yapımı planlanan TANAP Projesi ile Avrupa'ya da kaynakların ulaştırılması amaçlanıyor. Türkiye'nin doğu sınırından Batı sınırına kadar uzanarak TAP projesine bağlanacak olan TANAP'ın yapım maliyetinin 8-10 milyar dolar arasında olması ve ikinci etabı tamamlandığında yıllık 31 milyar metreküplük kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir