taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Türklerin akıllı telefonlarda aradığı özellikler

Araştırma şirketi BAREM, OPR teknoloji paneli verileriyle pazar dinamiklerine yönelik deneyimlerini bir araya getirerek Türkiye’deki mobil teknoloji kullanımına ait verileri ortaya koydu.


Whatsapp ile paylaş
Türklerin akıllı telefonlarda aradığı özellikler

telefon

BAREM tarafından gerçekleştirilen araştırmada, akıllı telefonların artık neredeyse bilgisayar olarak kullanıldığı görülüyor.

AKILLI TELEFONLAR PARAYI HAK EDİYOR

Bu nedenle tüketiciler başlangıçta akıllı telefonlara ödedikleri meblağın çok yüksek olduğunu düşünseler de kullanım sırasındaki performansının bu parayı hak ettiğine karar veriyorlar.

'ALO DESİN YETER' GERİDE KALDI

Akıllı telefonlar artık sadece konuşmak ve mesajlaşmak değil, internet, eğlence, iş takibi, sosyal medya gibi birçok alanda da kullanılıyor.

TELEFON ALIRKEN 3 ÖZELLİK

Tüketiciler, telefon alırken 3 temel özelliğe dikkat ediyor; estetik, ekran boyutu ve işletim sistemi. Kullanıcılar, tuş sayısını estetik algı içinde tanımlıyor ve çoğunlukla az tuşlu telefon tercih ediyor. Piyasada adet olarak satılan cep telefonlarının yüzde 90,9’u dokunmatik.

DERS, KİTAP VE  SOSYAL MEDYA

Akıllı telefon kullanıcıları artık ders çalışma, kitap okuma, sosyal medya kullanımlarını telefondan yapıyor. Özellikle gençler büyük ekranlı telefonları tercih ediyor. İşletim sistemlerinde ilk tercih yüzde 74,4 ile Android olurken, IOS haricinde işletim sistemlerinde bir tekelleşme olduğu da görülüyor. Son teknoloji ürünü olan 4G Network sistemi de 10 telefondan 2’sinde yer alarak kullanıcıya ulaşıyor.

KAMERA TERCİH SEBEBİ

Farklı uzmanlık alanlarında araştırmalar yapan BAREM, tüketicilerin cep telefonu alırken dikkat ettiği özelliklerden birinin de kamera çözünürlüğü olduğunu söylüyor.

SELFİE VE GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA

Özellikle sosyal medya kullanımının artması ile tüketiciler her an her yerde kalitesi yüksek fotoğraflar çekip anında paylaşmak istiyor. Bunun yanı sıra “Selfie” modası ve görüntülü konuşma olanağı nedeniyle arka kamera kadar olmasa bile ön kameranın da yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmesi önemseniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir