taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6388
Euro
7.2749
Altın
1595.4
Borsa
88869.71
Gram Altın
340.957
Bitcoin
41950.97

TÜSİAD'ın yeni başkanı Symes'ten Merkez Bankası yorumu

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Merkez Bankalarının ana görevinin fiyat istikrarı olduğunu vurgulayarak, "Merkez Bankaları refah yaratamazlar" dedi.

İHA |
Whatsapp ile paylaş

TÜSİAD'ın yeni başkanı Symes'ten Merkez Bankası yorumu

symez

TÜSİAD ve Dünya Bankası tarafından Conrad Otel’de "Küresel Ekonomik Beklentiler 2015: Mali Hareket Alanı Yaratmak ve Kullanmak" başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Merkez Bankalarının ana görevinin fiyat istikrarı olduğunu belirtti.

"MERKEZ BANKALARI REFAH YARATAMAZLAR"

Symes, "Merkez Bankaları geleneksel olmayan bir seri hedef ve aracı kullanmaya başladı. Türkiye örneğinde de bunu hep birlikte tecrübe ettik. TÜSİAD olarak daha öncede vurguladık, Merkez Bankaları refah yaratamazlar. Merkez Bankalarının ana görevi fiyat istikrarıdır. Bu arada belki gündem ile ilgili de bir tespit yapmak lazım. Bağımsız kurumlarımızın bağımsızlığını TÜSİAD olarak önemsiyoruz.

"TÜSİAD'IN GÖRÜŞÜ DEĞİŞMEYECEKTİR"

Yıllardır bütün söylemlerimizde bu kurumların bağımsızlığının Türkiye ekonomisi için öneminin burada bir kere daha altını çiziyorum. Bu konuda TÜSİAD’ın görüşü hiçbir şartta değişmeyecektir. Dolayısıyla ülkemizde son dönemde bu yönde kamuyu ve iş dünyasının kafasını karıştıran gelişmelerinde bir an evvel sonlandırılmasını şahsen ve TÜSİAD olarak diliyorum" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir