taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.2777
5.99655
1279.69
100882.08
217.155

Tutuklanan gardiyanlar: Bir iki tokat attık o kadar

Disiplin koğuşunda Uğur Kantar'a işkence yapmaktan tutuklanan asker gardiyanlar kendilerini savundu...

15.10.2011 - 08:02..
Whatsapp ile paylaş
Tutuklanan gardiyanlar: Bir iki tokat attık o kadar

Tutuklanan gardiyanlar: Bir iki tokat attık o kadar

KKTC'de 'disiplin koğuşu'nda gördüğü işkencenin ardından GATA'da yaşamını yitiren Uğur Kantar'a işkence yapmaktan tutuklanan asker gardiyanlar kendilerini böyle savundu.

AİLE ASKERİ TÖREN DE BAYRAK DA İSTEMEDİ

KKTC'de 'disiplin koğuşu'nda gördüğü işkencenin ardından iki buçuk ay komada kalan ve önceki gün tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden er Uğur Kantar, dün toprağa verildi. Aile, GATA'da askeri tören istemedi, tabutun üzerine Türk bayrağı konulmasına da karşı çıktı.

CENAZE TÖRENİNE BAŞBAKAN'IN KARDEŞİ KATILDI

GENELKURMAY'DAN DİSKO AÇIKLAMASI

İKİ TOKAT ATTIK

Gazete Habertürk'ten Sibel Hürtaş'ın haberine göre; Kantar'ın ölümünden sorumlu tutulan iki asker, "Çok agresifti, sakinleştirmek için bir iki tokat attık" diye savunma yaptı.

Uğur Kantar, 90/2 tertip uzun dönem er olarak askerlik yapıyordu. Terhisine iki hafta kala içtimaya geç kaldığı gerekçesiyle 'disko' tabir edilen 'disiplin koğuşu'na atıldı. Cezasının bitimine iki gün kala fenalaştı, ambulans uçakla GATA'ya kaldırıldığında, beyninde ve iç organlarında hasar oluştuğu, susuz bırakıldığı için böbreklerinin tahrip olduğu belirlendi. İyi bir haber için bekleyen anne ve baba, önceki gün oğullarının ölüm haberiyle yıkıldı. Kantar'ın 'disko'da önce darp edildiği, ardından bahçede sandalyeye kelepçelenerek saatlerce güneş altında tutulduğu öne sürüldü.

ASKER GARDİYANLAR TUTUKLANDI

Olayla ilgili 'yaralama' suçundan soruşturma başlatan askeri savcılık, sorumlu olan asker gardiyanlar Fırat Keser ile Ayhan Arslan'ı tutukladı. Savcılığın, "İşkenceyle adam öldürme" suçundan ek soruşturma başlatarak, davayı bu suçtan açacağı belirtiliyor.

'SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIK'

Tutuklu asker gardiyanlar ifadelerinde, "Neden işkence yaptınız?" sorusuna, "Uğur çok agresifti, agresif davranışları vardı. Biraz sakinleştirmeye çalıştık, bir iki tokat attık... Biz bu kadar ağır bir darp yapmadık. Bizimle ilgisi yok" yanıtını verdi. İşkence yapılması için kimseden emir almadıklarını da anlattı.

37 askerin de tanık olarak ifadesine başvuruldu. Tanıklar ise Uğur'un çok sakin birisi olduğunu, kavga eden, kıran birisi olmadığını anlattı. Tanıklar, iki sanığın olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Aynı bölükte daha önce de işkence ve dayak olayı yaşandığı öğrenildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir