taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7653
Euro
7.3737
Altın
1646.68
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.864
Bitcoin
49638.68

Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Ukrayna'da bir yıl önce düzenlenen, "Meydan" olayları olarak bilinen ve eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeyi terk etmesine yol açan gösteriler protesto edildi.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

moskova

Moskova'nın merkezinde yer alan Puşkin Meydanı'nda "Unutmayacağız, affetmeyeceğiz" sloganıyla toplanan kalabalık, Devrim Meydanı'na kadar yürüdü.

"Anti-Meydan" adlı bir sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen yürüyüşte, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan çatışmaların son bulması yönünde pankartlar taşındı ve ayrılıkçılar lehine sloganlar atıldı.

Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

35 BİN KİŞİ KATILDI

Moskova polisinin verilerine göre yürüyüşe 35 bin kişi katıldı. Yürüyüşe destek verenler arasında, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Rus politikacılar da yer aldı.

AA muhabirine konuşan Nina Tarasova isimli gösterici, Ukrayna'nın doğusunda iki kız kardeşinin yaşadığını belirterek, "Bugün buraya Ukrayna'daki iç savaşı protesto etmeye geldim. Gösteriye bu kadar geniş katılım olması memnun edici. Ukrayna'ya bir an önce barış gelmesini istiyoruz" diye konuştu.

Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

Aleksey Veregaşin adlı gösterici ise Moskova'ya gösteriye katılmak üzere bir günlüğüne geldiğini söyledi. Veregaşin, "Turuncu devrim karşıtı atmosferi desteklemek için buradayım" dedi.

Ruslan Dubrov ve ailesi de Ukrayna'da barışa destek için yürüdüklerini dile getirdi.

MEYDAN OLAYLARI

Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya alması üzerine, 2013'ün kasım ayında Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda protesto eylemleri başlamıştı. Daha sonra protestocular ile hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda eylemci hayatını kaybetmişti. Olayların ardından Yanukoviç, Şubat 2014'te başkent Kiev'i terk ederek Rusya'ya gitmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir