taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5725
Euro
7.2483
Altın
1615.16
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.007
Bitcoin
42071.82
fuzulev

Ukrayna'nın ateşini söndürecek imzalar atıldı

Son üç günde yaklaşık 100 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan çatışmalara sahne olan Ukrayna'da, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalif liderler masaya oturdu.


Whatsapp ile paylaş

Ukrayna'nın ateşini söndürecek imzalar atıldı

 

Ukrayna'nın ateşini söndürecek imzalar atıldı

Ukrayna'da tarihi anlaşma imzalandı. Haftalardır hükümet karşıtı gösteriler ve kanlı çatışmalara sahne olan Ukrayna'da, Yanukoviç erken seçime gidileceğini ve devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan 2004 Anayasası'na geri dönüleceğini açıkladı. Muhalefet Yanukoviç'in açıkladığı yol haritasını iki şartla kabul etti.

YOL HARİTASI İKİ ŞARTLA KABUL EDİLDİ

Muhalefet lideri Oleg Tyagnibok, Yanukoviç'le varılan anlaşmayı "bir sonraki hükümette içişleri bakanının yer almaması ve başsavcının değişmesi şartıyla" kabul ettiklerini söyledi. Kiev'deki başkanlık sarayında bir araya gelen Yanukoviç ile muhalefet liderleri Tiyagnibok, Arseniy Yatsenyuk ve Vitaliy Kliçko TSİ 16.00 sularında tarihi anlaşmaya imza attı.

Anlaşmanın en önemli iki maddesi önümüzdeki Eylül ayına kadar şu anki Ukrayna anayasasının 2004 modeline geri döndürülme ve Aralık'ta da erken genel seçimlerin yapılmasını içeriyor. Bu sürecin tamamlanmasına kadar geçici hükümet kurulması da öngörülüyor. Varılan anlaşmaların yerine getirilmesi ise Ukrayna’daki ilgili tarafların yanı sıra AB ve Rusya tarafından denetlenecek.

"İSTİFA ETMEDEN MEYDANI BOŞALTMAYIZ"

Anlaşmaya rağmen, Maidan'daki aşırı sağcı gruplar Yanukoviç'in istifasında ısrarcı. Meydandaki kürsüde "yetmez" ve "hayır" minvalinde konuşmalar olurken, muhalifler genel olarak açıklanan takvimi çok geç buldu. Meydanda Yanukoviç istifa etmeden meydanın boşaltılmaması eğilimi ağır basıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir