taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6224
Euro
7.2987
Altın
1585.77
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.153
Bitcoin
41817.93

Ukrayna'nın devrik başkanı günler sonra ilk kez konuştu

Ukrayna'nın devrik devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Rusya'nın Rostov-On-Don kentinde konuştu.


Whatsapp ile paylaş

Ukrayna'nın devrik başkanı günler sonra ilk kez konuştu

Ukrayna'nın devrik başkanı günler sonra ilk kez konuştu

Ukrayna'nın devrik devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, günler sonra ilk kez konuştu. Güvenlik gerekçesiyle Rusya'dan garantörlük talep eden Yanukoviç, Rusya'nın Rostov-On-Don kentinde dünyaya seslendi. Rus kenti Rostov-na-Donu'daki basın toplantısında konuşan Ukrayna'nın devrik devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, "Ukrayna’nın geleceği için savaşacağım. Kimse beni iktidardan indirmedi. Kendi ve ailemin hayatı tehdit edildiği için Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kaldım" dedi.

MAİDAN MİLİTANLARININ OLUŞTURDUĞU PARLAMENTO MEŞRU DEĞİL

Rusya'dan dünyaya seslenen Yanukoviç, "İktidar faşist azınlık tarafından ele geçirildi. Savaşmaya devam edeceğim" diye konuştu. Devrik lider, "Maidan eylemlerinden sonra terör, kaos, kanunsuzluk Ukrayna’ya geldi. Şu anda iktidarda olanlar korku ve şiddeti teşvik ediyor. Maidan militanlarının oyladığı yeni parlamento meşru değildir" dedi.

KRİZİN SORUMLULARI ŞU AN İKTİDARDA

Rus yanlısı politikalarıyla bilinen Yanukoviç, Ukrayna'daki krizin sorumlusu olarak 'Maidan'a müsamaha gösteren' Batı'yı gösterdi. Eski devlet başkanı, "Destekçilerimiz şu anda Ukrayna'da farklı politik gruplara bölümüş durumda. Tüm sorumluluk aslında bizim ülkemizi krize sürükleyenlerin omuzlarındadır. Onlar bu krizin sorumlusudur ve onlar şu anda ikidardalar" dedi.

MAYIS'TA YAPILACAK SEÇİMLERE KATILMAYACAĞIM

Yanukoviç, "Mayıs ayında yapılacak seçimler meşru değildir ve ben bu seçimlerde yer almayacağım. Seçimlere yasaya ve anayasaya uygun yapılmalı" uyarısında bulundu.

'GÜVENLİĞİM GARANTİ EDİLİRSE UKRAYNA'YA GERİ DÖNECEĞİM'

Bir gazetecinin "Ukrayna halkı size ihanet mi etti, siyasete devam etmeyi düşünüyor musunuz" sorusu üzerine Yanukoviç, "Fırsat bulur bulmaz, kendimi garanti altına alır almaz edeceğim. Uluslararası arabulucular benim hayatımı garanti ederlerse hemen Ukrayna'ya geri döneceğim."

BATI ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEDİ

"Şu anda bu krizi aşmaya çalışıyoruz. İmzaladığımız bir anlaşma var. Batı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Anlaşma uygulanamadı ve bu tüm kriz Batı'nın sorumluluğunda gelişti. Benim pozisyonum zaten bellidir ve bunu korumya devam edicem." dedi.

'BU HÜKÜMETE DESTEK VERMEYİN'

İsviçre'de dondurulan hesaplarıyla ilgili olaerak Yanukoviç, "Ben burada bu salonda olan bitenden mutlu olan bir kimse olduğunu düşünmüyorum. Benim destekçilerim de bu durumdan oldukça rahatsız. Ukrayna'da acı çeken çok kişi var. Terör ve kaos Ukrayna'da hüküm sürüyor. Ben bir kez daha tüm taraflara şu çağrıyı yağmak istiyorum: Bu hukuksuzluk sona ermeli. Lütfen bu hükümete destek vermeyin!" dedi.

KIRIM'DAKİ OLAYLAR 'KİEV DARBESİNE' TEPKİ

Yanukoviç, "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerekir" dedi.

PUTİN'İN BU GÜNE KADAR SESSİZ KALMASI ŞAŞIRTICI

Moskova'dan askeri destek istemeyeceğini belirten Yanukoviç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna konusunda sessiz kalmasına ise şaşırdığını söyledi.

POLİSE VURUN EMRİ VERMEDİM

Göstericilere hiçbir zaman 'Vurun!' emri vermediğinin altını çizen Yanukoviç, protestolar sırasında ölenlerin sorumluluğunu aldığını belirtti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir