taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Üniversite öğrencileri için katlamalı harç tartışması

TBMM'nin 2011 yılında çıkarmış olduğu yasa esas alınarak Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan kararnameye göre, üniversite öğrencilerinin ödeyecekleri harçlar kaldıkları her ders için katlanarak artacak.


Whatsapp ile paylaş

Üniversite öğrencileri için katlamalı harç tartışması

üniversite-harç

Öğrencilerin üniversite bilgi sistemlerinde görünen, öğrencilere dayatılan borçların hesaplamalarına ilişkin Bakanlar Kurulu'ndan, Yüksek Öğretim Kurulu'ndan ve üniversite yönetimlerinden kesin bir açıklama yapılmazken bazı haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında hesaplamaların aşağıdaki gibi yapıldığı belirtiliyor.

(Ders Kredi Ücreti) x (Dersin Kredisi) x Katsayı(2)

BAZI ÖĞRENCİLER 3 BİN TL ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK

Ortalama ders kredi ücreti 7 TL hesaplandığında 3 Kredilik bir ders için 31.5 TL Katlamalı Harç ödenmekte. Düşük gibi görünen bu rakam katsayıların her defasında 2, 4, 8... gibi katlanır şekilde arttığı ve bu hesaplamanın sadece tek ders için yapıldığı göz önüne alınca kimi öğrenciler için bu borçlar 3000 TL'leri bulacak.

Geçtiğimiz dönemin sonunda Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nde de uygulamaya alınan Katlamalı Harç hesaplamalarına karşı üniversite öğrencileri tüm yurtta protesto eylemleri ve yürüyüşler düzenlemişti.

Öğrenciler, sosyal medyada Facebook üzerinden Sadece Öğrenciyiz sayfasından ve Twitter üzerinden sadece öğrenciyiz (@sadeceogrenci) - Twitter hesabından  #sadeceöğrenciyiz hashtagleriyle bilgi paylaşımlarına devam ediyorlar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir