taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7657
Euro
7.3738
Altın
1652.15
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.531
Bitcoin
49861.46

Ünlü ekonomist Joseph Stiglitz'dan durgunluk uyarısı

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, son makalesinde dünya ekonomisi için kalıcı durgunluk uyarısı yaptı.


Whatsapp ile paylaş

Ünlü ekonomist Joseph Stiglitz'dan durgunluk uyarısı

Ünlü ekonomist Joseph Stiglitz'dan durgunluk uyarısı

Ekonomist Joseph Stiglitz; CNBC.com için bir makale hazırladı.

'KÜRESEL EKONOMİDE KALICI DURGUNLUK UYARISI'

“Bile bile durgunluk” adıyla yayımladığı makalesinde, Nobel ödüllü ekonomist Stiglitz, 2008 yılında patlak veren krizden gerekli derslerin alınmadığına işaret etti. Stiglitz, “2008’de küresel krizin patlamasının ardından, doğru politikalar kabul edilmediği sürece, dünya Japonya’da başlayan yavaş büyüme ve neredeyse duran gelir artışı sarmalına girecek demiştim. Atlantik okyanusunun her iki kıyısındaki liderler, Japonya krizinden ders çıkarttıklarını söylemelerine rağmen aynı hataları yineledi. Şimdi ABD’nin en önemli finans isimlerinden (eski Hazine Bakanı) Larry Summers bile küresel ekonomide kalıcı durgunluk uyarısı yapar hale geldi” dedi.

'ABD KRİZ ÖNCESİNDE DE KÖTÜYDÜ'

ABD ekonomisinin kriz öncesinde de kötü durumda olduğunu kaydeden Stiglitz, "Varlık balonu ekonominin güçlü görünmesini sağlıyordu ancak yüzeyin altında gelir eşitsizliği ve yapısal reform eksikliği gibi sorunlar mevcuttu. Yeni iş fırsatları yaratacak ve üretimi artıracak yatırımlardan çok spekülasyonu ön planda tutan bir mali sistem vardı" diye konuştu.

'GÖRMEZDEN GELDİLER'

Stiglitz, politika yapıcıların krize verdikleri yanıtlarla tüm bu sorunları görmezden geldiklerini söyledi. Stiglitz, "Aslına bakarsanız uygulanan politikalarla bazı problemler daha da derinleşti. Ve hatta yeni sorunlar yaratıldı" ifadesini kullandı.

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir