taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7709
Euro
7.3265
Altın
1657.78
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.186
Bitcoin
49233.35

Ünlü piyanist David Helfgott Türkiye'ye geliyor

Dünyanın en önemli piyanistlerinden David Helfgott, çıkacağı son dünya turnesi kapsamında Türkiye’ye geliyor.


Whatsapp ile paylaş

Ünlü piyanist David Helfgott Türkiye'ye geliyor

Ünlü piyanist David Helfgott Türkiye'ye geliyor

Dünyanın en önemli piyanistlerinden ve hayatı Oscar ödüllü 'Shine' filmi ile beyaz perdeye aktarılan David Helfgott, çıkacağı son dünya turnesi kapsamında Türkiye'ye geliyor. David Helfgott, bu sene 70. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda, Map İletişim ve Piu Music organizasyonuyla 15 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde vereceği çok özel konser ile hayranlarıyla buluşacak.

ALBÜMÜ 4 MİLYONDAN FAZLA SATTI

Helfgott'ın 'TheLast Great Romantic, Rahmaninov' albümü 4 milyondan fazla sattı ve 'Billboard' dergisi tarafından en başarılı klasik müzik albümü seçildi.

The Guardian gazetesi Helfgott'dan şu cümlelerle bahsediyor: "Pavarotti futbol fanatiklerine operayı sevdirdi, David Helfgott da hayatı boyunca hiç klasik müzik konserine gitmeyecek olan insanlara piyanoyu ve klasik müziği sevdiriyor."

David Helfgott kimdir?

David Helfgott, Melbourne'de Polonya asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz beş yaşındayken, babasının öğretmenliği sayesinde başladığı piyanoda gösterdiği performans ile "harika çocuk piyanist" olarak tanındı.

On yaşına geldiğinde Perth'li piyano öğretmeni Frank Arndt'dan ders almaya başladı ve ablası Margaret ile katıldığı birkaç yerel yarışmada ödül kazandı. Genellikle romantik müzik yapan Helfgott, en zor eserlerden sayılan Rahmaninov'un 3. piyano konçertosunu icra edebilen sayılı sanatçılardan biri.

David Helfgott'ın gerçek hayat hikâyesinden senaryolaştırılan ve Aktör Geoffrey Rush'a "En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü" kazandıran "Shine" filminde, ruh sağlığı yerinde olmayan müzik aşığı bir babanın, sahip olamadığı müzisyen kimliğini oğluna kazandırmaya çalışması ve bu süreçte yaşanan dram konu edilmişti.

David Helfgott filmde de anlatıldığı gibi, bir konser sırasında geçirdiği ağır beyin travmasına bağlı olarak 12 yıl süren tedavi sürecinden sonra üstün yeteneği ve azmi sayesinde yeniden yaşama dönmüş bir isim. Bu gerçeklik David Helfgott'ın müziği ve performansına olan ilgi ve talebi de artırıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir