taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.743
Euro
7.2957
Altın
1617.48
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.02
Bitcoin
45696.47

Ürdün'de İsrail alarmı

Ürdün Kralı Abdullah, İsrail'in Kudüs hakkında alacağı karar öncesi acil toplantı düzenledi.


Whatsapp ile paylaş

Ürdün'de İsrail alarmı

Ürdün'de İsrail alarmı

Ürdün Kralı Abdullah'ın, İsrail parlamentosu Knesset'in, Ürdün'ün Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetler üzerindeki muhafızlık rolünü kaldırmayı görüşme ihtimali üzerine, acil toplantı düzenlediği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ürdün Kralı Abdullah, aralarında Dışişleri Bakanı Nasır Cude'nin de bulunduğu üst düzey yetkililerle, Knesset'te yarın tartışılması beklenen "Ürdün'ün, Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetler üzerindeki muhafızlık görevinin sonlandırılması" konusu üzerine görüştü.

Knesset, geçen hafta da aynı konuyu tartışmış ancak uluslararası kamuoyu ve Ürdün tarafından gelen baskılar sonucu, görüşmeleri iptal etmişti.

Knesset'in Arap üyesi Ahmed Tıbi tarafından Ürdünlü milletvekil Halil Atıye'ye gönderildiği belirtilen mektupta, Knesset'in bu konuyu yarın gündemine alacağı belirtiliyor. Ürdün Temsilciler Meclisi'nin de yarın acilen toplanması bekleniyor.

Ürdün, 1924 yılından itibaren Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafazlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı Ürdün Evkaf Bakanlığı tarafından atanıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir