taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3051
6.0409
1226.71
92707.95
209.287

Veysi Kaynak: KHK’lar AYM'de iptal edilemez

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "KHK'lar için Anayasa Mahkemesi'ne gideriz" sözüne yanıt verdi.

Ajanslar | 14.09.2016 - 19:00..
Veysi Kaynak: KHK’lar AYM'de iptal edilemez

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "KHK'lar için Anayasa Mahkemesi'ne gideriz" sözünün hiçbir anlamı olmadığı ortaya çıktı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kılıçdaroğlu’nun KHK’ları iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürecekleri yolundaki açıklamalarına şu yanıtı verdi:

KHK'LAR İÇİN AYM YOLU KAPALI, ÇÜNKÜ AYM'NİN BAKACAĞI İŞLER ANAYASAMIZDA BELLİ

"KHK’lar için Anayasa Mahkemesi yolu kapalı. Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bakacağı işler anayasamızda belli. Kanunları götürebilirler ve Meclis İçtüzüğü’nü götürebilirler. Bir de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı var. O da kanun iptalinde değil. Dolayısıyla KHK’ları Anayasa Mahkemesi’ne götüremezler. Anayasa bu yolu kapatmış. bununla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin aldığı örnek bir karar da var.

MECLİS İRADESİ ESASTIR

Ama bizim şöyle bir yaklaşımımız var: Zaten KHK’ları Meclis’e sunduk. Meclis’te bunlar kanunlaşırken düzeltilebilir ya da tamamen bazı maddeleri kaldırılabilir. Meclis iradesi esastır. Düzeltilecekler varsa bunun yolu o zaman açılır. Bir kısım KHK’larla yaptığımız işler başlayıp biten işlerdi. Hükmü o gün uygulanan ve biten KHK’lardı. Başbakan ile bir araya geleceklerini söylemiş. Aslında yüz yüze gelseler bunlar hangi amaçla yapılıyor tekrar konuşulur.”

Kılıçdaroğlu-Bass görüşmesinin detayları haberiVeysi Kaynak: KHK’lar AYM'de iptal edilemez

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir