taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5726
Euro
7.2495
Altın
1615.73
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.809
Bitcoin
42119.12
fuzulev

Vicdani retçi Mehmet Tarhan’a hapis ve para cezası

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi, vicdani retçi Mehmet Tarhan hakkında 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL para cezası verdi.

Ajanslar |
Whatsapp ile paylaş

Vicdani retçi Mehmet Tarhan’a hapis ve para cezası

mehmet tarhan

Vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan hakkında “emre itaatsizlik” suçlamasından 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL ağır para cezası verildi.

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi’nin bugün verdiği karar ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Mehmet Tarhan’ın başvurusu sonucu Tarhan’ın haklarının ihlal edildiği kararı dikkate alınmamış oldu.

"YARGITAY'A GİDECEĞİZ"

Tarhan kararla ilgili, “Sivas Askeri Ceza Mahkemesi bu kararla birlikte hem Anayasa’yı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını tanımadığını göstermiş oldu. Karara ilişkin Yargıtay’a gideceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Tarhan, 2001 yılında askerlik yapmayı reddetmiş ve vicdani reddini açıklamıştı. 2005 yılında ise zorla askere alınmış, hakkında “emre itaatsizlik”ten iki ayrı dava açılmış, askeri hapishanede tutuklu bulunduğu süreçte kötü muameleye maruz kalmıştı.

25 Mayıs 2005 tarihli bir tutanağa göre, Tarhan’ın saç ve sakalının kesilmesine karşı çıkması sonucunda yedi asker tarafından zor kullanılarak saç ve sakalı kesilmişti. Tarhan, aynı tarihte yirmi sekiz gün sürecek bir açlık grevine başlamıştı.

AİHM TÜRKİYE'Yİ SUÇLU BULMUŞTU

Tutuklu kaldığı süreçte yaşananlar ve vicdani ret hakkına ilişkin Tarhan’ın AİHM’e yaptığı başvuruda ise AİHM düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün demokratik bir toplumun temellerinden olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine karar vermişti.

AİHM, Türkiye’yi 10 bin Avro tutarında manevi tazminat cezasına çarptırmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir