taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6217
Euro
7.3006
Altın
1585.5
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.328
Bitcoin
41844.11

Vücudumuz aşk iksiri salgılıyor

Bağımlılığa sebep olan hormonlar aşkta da etkili.


Whatsapp ile paylaş

Vücudumuz aşk iksiri salgılıyor

Vücudumuz aşk iksiri salgılıyor

ÂŞIK olunca neden heyecanlanıyor, neden aklımızdan o kişiyi istesek de silip atamıyoruz?  Psikiyatri Uzmanı Dr. Aylin Aksoy, aşkın vücudumuzdaki yansımalarını ele alarak, "Âşık olduğumuzda beynimizde ve vücudumuzda çok sayıda kimyasal madde hareketleniyor" diye konuştu. Aksoy, şunları söyledi:
- Âşık olan kişiler; kalbin daha hızlı çarpması, yüzün kızarması ve ellerin terlemesi gibi fiziksel tepkiler veriyor. Bu durumdan dopamin ve noradrenalin sorumlu.
- Dopamin yoğun mutluluk, yoksunluk ve bağımlılıkta önemli rolü oynuyor. Bazı bağımlılıklarda da etkili bir hormon.
- Dopamin ve noradrenalin hormonlarının birlikte salgılanmasıyla; sevinç, enerji, uykusuzluk, iştah azalması oluyor. Âşık olunduğunda vücudun bu hormonlardan oluşan "aşk iksirini" salgılamaya başlıyor.

MUTLU EVLİLİK KALBİ KORUYOR

Kalbimiz aşk, sevgi, heyecan, mutluluk, üzüntü, nefret gibi duyguların da aynasıdır. Yapılan son araştırmalar duygularımızın, kalp sağlığımız üzerindeki etkisinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özkara, özellikle mutlu evlilik ve pozitif düşüncenin hem kadında hem de erkeklerde kalp krizi riskini azalttığını belirterek şunları söyedi: Stresi azaltın ve mutlu olduğunuz anları artırın.

İskoçya'da eş seçimiyle ilgili yapılan testlerde kişilerin, kendilerine gösterilen fotoğraflardan, genellikle kendilerine benzeyenleri seçme eğiliminde olduğu saptanmış.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir