taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.34185
6.1013
1222.095
93616.45
209.787

Washington Post: Arakanlılara etnik temizlik yapılıyor

Amerikan yayın kuruluşu The Washington Post, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı "etnik temizlik yapıldığı"nı belirtti.

AA | 17.09.2017 - 23:08..

Gazete, "Asya'daki bu etnik temizlik, yıllar sonra dünyanın gördüğü en vahşi olanı" başlıklı yazıda, Myanmar'da yaşanan insanlık dramını paylaştı.

"ORDU SİSTEMATİK OLARAK KÖYLERİ YAKIYOR"

Myanmar askerlerinin 25 Ağustos sonrası yüz binlerce Arakanlı Müslümanı Bangladeş sınırına kovduğunu belirten gazete, aynı zamanda askerlerin Arakan halkına ait köyleri düzenli olarak yaktığını kaydetti.

"UYDU GÖRÜNTÜLERİ VE GAZETECİLERCE BELGELENDİ"

Myanmar hükümeti ve Budistlerin desteğiyle Arakanlı Müslümanlara yapılan saldırıların uydu görüntüleri ve bölgede çalışan gazetecilerle belgelendiğine dikkati çeken gazete, uluslararası toplumun konuya ilişkin yeterince hassasiyet göstermediğine işaret etti.

"ABD DİKKATLİ BİR DİL KULLANMALI"

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Bu suça verilen tepki, 2000'li yıllarda Darfur, Sudan'la ya da 1990'lardaki Kosova'daki etnik temizliklerlerle karşılaştırıldığında şok edecek derecede az. Geçen hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kapalı kapılar arkasında gerçekleşen toplantıdan sonra konuya ilişkin çok cılız bir sesle kaygılarını dile getirdiler. Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı da dikkatli bir dil kullandı."

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİBİ LİDER "SESSİZ"

Myanmar'da Nobel Barış Ödüllü "sivil lider" Aung San Suu Çi'nin de saldırılar karşısında sessizliğini koruduğuna vurgu yapan gazete, "Burma ordusuna (Myanmar) doğrudan baskı yapılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ne baskı yapması gerektiğinin kaydedildiği yazıda, Arakan halkına yapılan saldırıları dünya kamuoyuna gösterdikçe, bu suçu işleyenlerin daha ağır bedeller ödeyeceğinin altı çizildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)