taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

WSJ'den Türkiye'ye uyarı: Alevilere dikkat edin

Wall Street Journal'da çıkan bir makalede, AK Parti'nin Alevilere dikkat etmesi gerektiği söylendi. Alevilerin "geleneksel olarak" solcu ve radikal hareketlere eğilimli olduğuna dikkat çekildi.


Whatsapp ile paylaş
WSJ'den Türkiye'ye uyarı: Alevilere dikkat edin

WSJ'den Türkiye'ye uyarı: Alevilere dikkat edin

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal'da (WSJ) dikkat çekici bir makale yayımlandı.

"TÜRKİYE'DEN HORTLAYAN TERÖR TEHLİKESİ"

Jonathan Schanzer ve Merve Tahiroğlu'nun kaleminden çıkan yazı "Türkiye'den hortlayan terör tehlikesi" başlığını taşıyor. Makalede, Türkiye'nin daha önce Kürtlerle savaştığına ve bir süredir de cihatçı tehlikeyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilirken, "kimsenin dikkat etmediği" ve Türkiye'ye yönelik şu anda "en önemli terör tehdidi" olarak değerlendirilen DHKP-C ele alındı.

DHKP-C'NİN GEZİ SONRASI EYLEMLERİ

DHKP-C'nin Avrupa Birliği ve ABD tarafından terörist örgütler listesine konduğu hatırlatılan makalede, örgütün, Türkiye'nin Batı ile olan ilişkisine ve özellikle de NATO'ya karşı çıktığına dikkat çekildi.

Daha sonra DHKP-C'nin son zamanlarda yaptığı eylemleri özetleyen WSJ, Gezi Park olaylarını örgüt için bir "hediye" olarak değerlendirdi. Makalede, olayların bitmesinin ardından Okmeydanı gibi "DHKP-C'ye destek veren" mahallelerde çatışmaların devam ettiği belirtildi.

BARIŞ SÜRECİ SENARYOSU

Wall Street Journal, DHKP-C eylemlerinin, "diğer terör tehditlerinin bitmeye yüz tuttuğu" bir dönemde yükseldiğini ileri sürdü. WSJ'deki makaleye göre, Kürt illerinde "bazı karışıklıklar" olsa da, PKK ile yürütülen barış müzakereleri neticesinde PKK saldırılarında ciddi bir azalma var. Ancak sürecin başarıya ulaşması halinde, devletle anlaşmaya karşı olan Kürtler "DHKP-C'nin çekim alanına" girecek.

"GÖZÜNÜZ ALEVİLERİN ÜZERİNDE OLSUN"

Makalede bir de Türk hükümetine "gözünüz Alevilerin üzerinde olsun" deniyor. Alevilerin, tıpkı Kürtler gibi, "geleneksel olarak solcu" olduğu ve radikal hareketlere fazlasıyla meylettiğine vurgu yapılıyor.

Alevilerin, AK Parti ile DHKP-C'nin karşı karşıya geldiği ve Gezi Parkı olaylarının merkezinde olan tecrit edilmiş İstanbul mahallelerinin odak noktasında bulunduğu belirtiliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir