taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6936
Euro
7.3272
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.198
Bitcoin
46848.57

Yağmurda araç kullanmanın püf noktaları

Yağmurda araç kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar 7 maddede bir araya getirildi.


Whatsapp ile paylaş

Yağmurda araç kullanmanın püf noktaları

a

Murat Tosun Akademi'nin sahibi ileri sürüş teknikleri uzmanı Murat Tosun, geçtiğimiz günlerde İzmit Körfez Pisti’nde Kosifler Oto BMW kullanıcılarına verdiği eğitimde yağışlı havada araç kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı:

1- DİREKSİYON AYARI

Direksiyon ayarı ve oturma pozisyonuna dikkat edin. Özellikle soğuk havalarda kullanıcıların kalın kıyafetlerle araç kullanması nedeniyle hareket kabiliyeti ve buna bağlı olarak görüş açıları azalır.

2- CAMLAR

Görüş açılarınızı iyileştirmek için camlarda buğu olmamasına dikkat edin. Havalandırmanın doğru kullanılması ile tüm camlarınızdaki buğuyu kısa sürede çözebilirsiniz. Günümüzde klimalı araçların neredeyse tamamında ön camlar için buğu çözme fonksiyonu sunuluyor. Bu özellik ile birkaç saniyede buğudan kurtulmak mümkün. Ayrıca yolda ilerlerken havalandırmayı da doğru kullanmalı ve iç mekanı çok sıcak yapmamalısınız. Isınan hava yükseleceği için havalandırmayı ayaklara vermek araç içinin daha kısa sürede homojen olarak ısınmasını sağlayacaktır.

3- LASTİK SEÇİMİ

Aracınızda mutlaka üreticinin önerdiği ölçüde lastik olmalı. Yanlış jant ve lastik seçimi nedeniyle hem aracınızın yol tutuş kabiliyeti hem de fren performansı azalacaktır. Standart lastikler 7 derecenin altında etkisini yitireceği için kış lastiğini tercih etmekte fayda var. Şu an için ticari araçlarla birlikte yolcu taşıyan araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibariyle yürürlüğe girecek.

4-TAKİP MESAFESİ

Takip mesafesi kuru havalara göre artırmalıdır.

5- DOĞRU OTURMA POZİSYONU

Direksiyon tutuşu 9:15 olarak ayarlanmalı. Doğru oturma pozisyonu kışın daha da önemli bir hal alır. Seyir halinde olası sert rüzgarlar nedeniyle aracınız şerit değiştirme eğiliminde olabilir. Bu nedenle direksiyonu iki elle ve özellikle saat 9:15 pozisyonunda tutmak olası tehlikelerden sizi koruyacaktır.

6-ŞERİT DEĞİŞTİRME

Sürüş esnasında ani şerit değişimlerinden uzak durun. Islak zeminde aracın yol tutuş karakteri değişeceği için olası ani şerit değişimleri isteği sizin yoldan çıkmanıza neden olabilir. Ayrıca sert ve ani frenlerde, fren mesafesinin uzayacağını unutmayın. Bunun yanında ani gaz ya da ani fren yapmak otomobilin tepkilerini farklılaştırır.

7- SU BİRİKİNTİLERİ

Su birikintilerinden mümkün olduğunca uzak durun. Aquaplanning de denilen suda kızaklama sonucu direksiyon tepkileriniz geçersiz olup aracın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Özellikle sol şeritte biriken sulardan geçerken yüksek bir dikkat gerekir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir