taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7012
Euro
7.3381
Altın
1677
Borsa
96107.86
Gram Altın
361.395
Bitcoin
46376.55

Yargıtay: Kocanın eşini zorla öpmesi suç değil

Yargıtay, kocanın eşini "zorla kendisine doğru çekerek sarılıp öpmesinin" suç sayılmadığını belirterek yerel mahkemenin kocaya verdiği mahkumiyet kararını bozdu.


Whatsapp ile paylaş

Yargıtay: Kocanın eşini zorla öpmesi suç değil

öğretmen

Antalya’da yaşanan olayda, savcılığa başvuran kadın, istemediğini söylediği halde kendisini zorla öpen kocasından şikayetçi oldu.

Başsavcılık, koca hakkında “cinsel saldırı” suçundan dava açtı. Yargılanan koca hapis cezasına mahkum oldu. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 14. Ceza Dairesi mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında eşe karşı işlenen cinsel suçlarda cinsel saldırının, sadece nitelikli halinin şikâyete tâbi suç olarak düzenlendiği, cinsel saldırı suçunun basit halinin eşe karşı işlenmesinin ise suç olarak düzenlenmediği belirtildi. Kararda şöyle denildi:

“Mağdure ile resmi evli olan sanığın eşinin rızası hilafına onu kendisine doğru çekerek sarılıp öpmesi şeklindeki eyleminin cinsel saldırı suçu oluşturmadığı gözetilmeden sanığın mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.”

EVLİLİKTE SADECE TECAVÜZ SUÇ SAYILACAK

Daire, bu gerekçeyle oybirliği ile sanığa verilen cezayı bozdu. Yargıtay’ın kararına göre, evlilik içinde sadece “tecavüz” fiilleri suç olarak görülüp cezalandırılacak. Bunun dışındaki “cinsel saldırı” eylemleri ise cezasız kalacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir