Euro
15.3315
0.09%
Dolar
13.5407
0.08%
Altın
788.7370
-0.09%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.68%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  120 yaşındaki Mustafa Dede yıllara meydan okuyor

  Kastamonu’nun Daday ilçesine bağlı Örencik köyünde yaşayan ve 120 yaşında olduğunu söyleyen Mustafa Kara'nın hiçbir sağlık sorunu yok.
  • 10.08.2015 - 10:28
  120 yaşındaki Mustafa Dede yıllara meydan okuyor

  120 yaşındaki Mustafa Dede yıllara meydan okuyor #1

  Kastamonu’nun Daday ilçesine bağlı Örencik köyünde oğlu ile birlikte yaşayan 1895 doğumlu Mustafa Kara, 1952 yılında kendi eliyle yaptığı evinde yaşam mücadelesi veriyor. Resmi kayıtlarda 100 yaşında görülen fakat nüfusa 20 yıl geç yazıldığını belirten Kara’nın, duyma sıkıntısı haricinde herhangi bir sağlık sorunu yok.

  Mustafa Kara’nın günlük ihtiyaçlarını oğlu Şükrü Kara karşılıyor. 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ün Daday’a gelişine şahit olan Mustafa Kara, yıllara meydan okuyor.

  "ATATÜRK UZUN BOYLU, YAKIŞIKLIYDI"

  Küçük Mustafa lakaplı 120 yaşındaki Mustafa Kara, Atatürk’ü gördüğünü fakat ne zaman Kastamonu’ya geldiğini bilmediğini belirterek, "O zaman okulda okuyordum, İlkokul 3’üncü sınıftaydım. Atatürk, Kastamonu’da kalmadı. Kastamonu’da bize düşmanlık ederler diye, Daday’a geldi, burada Hükümet Konağı’nda kaldı. Atatürk, uzun boyluydu, yakışıklıydı, delikanlıydı. Okulda, hoca ben bildiğim halde sınıfta bıraktı, geçirmedi. Hoca dolaşık yola gitmiş, ben bilmiyordum. Zil çalacaktı, ben de o gün zil çalmadan gideyim dedim. Tuvalete girdiğimde, hocalarımı gördüm. Daha sonra hocam da, sen beni takip ediyorsun diye beni sınıfta bıraktı. Ben de bir daha okula falan gitmedim. Kuran’a gittim, namaz kılmasını ve sure okumasını öğrendim.

  120 yaşındaki Mustafa Dede yıllara meydan okuyor #2

  "105 YILLIK EVLİLİK"

  Eşimi çok seviyordum, 3 yıl önce hayatını kaybetti, şimdi de beni gelecek diye gözetliyordu. 15 yaşımda evlendim. 3 yıl oldu eşim öleli. O zamana kadar birlikte yaşadık. Ben, eşimle birlikte demir dövdüm. Eşim, ocakta büyük çekice vururdu, ben de ufak çekice vururdum. Demir, kazma, zincir gibi her türlü demir malzemesini dövüyordum. 5-6 köyün işini ben yapıyordum. Diğer demirciler yapardı, 15 günde eskirdi, ben yapardım 1,5 yıl çift sürerdiler. Kolay kolay eskimezdi, çünkü soğuk çelik koyardım dövdüğüm demirin içerisine" dedi.

  ATATÜRK ŞİİRİ OKUDU

  Atatürk ile ilgili anılarından bahseden Mustafa Kara, Atatürk ile ilgili olarak da şu şiiri okudu: “Türkü ölümden odur kurtaran, Odur yeniden Türklüğü kuran, Yaptığı ordu düşmanı kovdu, Ulusu yurdu odur oluşturan, Atatürk’ün eleği onun yüreği yandı yüreği Türkiye vatan”

  120 yaşındaki Mustafa Dede yıllara meydan okuyor #3

  GELİNLERİ VE DAMATLARI ÖLDÜ, KENDİSİ HAYATTA

  Babasının şu anda oturduğu evi 1952 yılında yaptığını ifade eden Mustafa Kara’nın oğlu Şükrü Kara, "Annem öleli üç yıl oldu. En çok annemi sever. Yanına gideceğim diye uğraşıp duruyor ama onun elinde değil, Allah’ın bileceği iştir." 4 kardeş olduklarını aktaran Şükrü Kara, "Biz, 4 kardeşiz. 2 kız ve 2 erkek. Babamın gelinleri de öldü, damatları da öldü. Yani, dört kardeşimizin dördü de şu anda dul" diye konuştu.


  Görüş Bildir