Euro
15.1819
0.78%
Dolar
13.3681
0.46%
Altın
762.8
0.19%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
771.291
1.74%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  218 ilaç 1 Ekim'den itibaren zamlı satılacak

  SGK’nın 1 Ekim’de başlayan yeni uygulamasında vatandaş taban fiyattan farklı ilaç isterse aradaki farkı cebinden ödeyecek.
  • 27.09.2014 - 10:29
  218 ilaç 1 Ekim'den itibaren zamlı satılacak

  218 ilaç 1 Ekim den itibaren zamlı satılacak #1

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığı değişiklikler 1 Ekim’de hayata geçiyor. 15 grup ilaç için geçerli olacak taban birim fiyat uygulamasıyla önemli ilaçları alırken ödenen katkı payı artacak.

  Firmaların aynı gruptaki ilaçların kamu fiyatlarını taban fiyata çekmemeleri durumunda, SGK’ nın elde edeceği tasarruf bedeli vatandaşa yansıyacak fark bedel üzerinden alınacak. Taban fiyat uygulaması ile SGK, 15 eşdeğer grupta 218 ilacın fiyatına etki edecek.  Hasta taban fiyatı belirlenen ilaçtan pahalısını almak isterse farkı cebinden ödeyecek.

  ''UYGULAMADAN YERLİ İLAÇLAR ETKİLENECEK''

  İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, “Taban fiyat uygulamasından yerli ilaçlar etkilenecek” dedi, şöyle devam etti: “Daha önce SGK fiyat farkının bir miktarını karşılıyordu. Artık  aynı ilaç türünde tek bir taban fiyat belirleyecek. Hasta aynı ilacın pahalısını  almak istiyorsa farkı kendi cebinden karşılayacak. Burada iki nokta önemli. İlk olarak ilaç firmaları fiyat düşürüp taban fiyatı kabul ederse eczacı zarar edecek. İlaç firması fiyat düşürmezse vatandaş ilacı alamayacak. SGK uygulamayı ilk olarak 15 ilaç grubunda başlattı ancak grupların sayısı artacak. Mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit B, astım ve diyabet gibi hastaların ilaç faturaları ciddi artacak. Burada çok ciddi bir hasta mağduriyeti ortaya çıkacak. Hasta önemli ilaçları temin edemeyecek.”

  ''İKİ KATINA ÇIKMIYOR''


  Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Müdürü  İsmet Köksal,  “Aynı etkiye sahip eşdeğer ilaçlarda, örneğin 11 liralık ilaç ödenirken, hekim hastaya 15 liralık ilaç da yazabilir. Biz, 11 lirayı ödediğimiz için 4 lira farkı vatandaş cebinden  ödeyecek. Yani 2 katına çıkan bir şey zaten yok” dedi.

  218 ilacı kapsayan 15 grup şöyle...

  Pantoprazol-Mide,  
  Kandesartan sileksetil-Tansiyon 
  ve kalp, Klopidogrel - Kalp
  Metformin hidroklorür - Diyabet
  Metoprolol süksinat - Tansiyon
  Sefuroksim aksetil - Antibiyotik
  Deksketoprofen tromet.-Alerji
  Tenofovir dis. fum. - Hepatit B
  Sefdinir - Antibiyotik
  Rabeprazol sodyum - Mide
  Amoksisilin - Antibiyotik
  Sefuroksim sodyum-Antibiyotik
  Gabapentin - Epilepsi
  Montelukast sodyum- Astım

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir