Euro
9.3935
0.45%
Dolar
7.8416
0.36%
Altın
450.52
0.22%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
142.515
2.87%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  41 yıl sonra ulaşılan keşif uçağı enkazı

  Sapanca Gölü'ne düşen TSK keşif uçağının enkazına 41 yıl sonra ulaşıldı.
  • 05.10.2013 - 14:50
  41 yıl sonra ulaşılan keşif uçağı enkazı

  41 yıl sonra ulaşılan keşif uçağı enkazı #1

  Gölde zıpkınla balık avlamak amacıyla dalış yapan Mahmut Pir, birkaç gün önce uçağa ait bazı parçalar buldu. Pir'in Değirmendere Sualtı Topluluğu (DESSAT) üyelerinden yardım istemesi üzerine bölgeye gelen Murat Kulakaç, İlker Acar, Mehtap Akbaş Çiftçi ve Mehmet Karabulut'tan oluşan ekip, dalış yaptı.

  TSK'YA AİT UÇAĞIN ENKAZINA ULAŞILDI

  Üç saatlik arama çalışması sonucunda 8 metre derinlikte 1972 yılında düşen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait "RF-84F Thunderflash" tipi keşif uçağının enkazına ulaşıldı. Sualtı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından fotoğraflanan uçağın kanadındaki "52-7280-81-P" yazısı dikkati çekti.

  Uçağın gövde ve motor kısmını bulmak için çalışma yapacaklarını dile getiren Kulakaç, "Uçağın enkazında aşırı yıpranma yok. Burada balıkçılık yapan kişilere de soracağız. Parçaların ağlara takıldığı yer mutlaka vardır. Bu tesadüfi bulunmuş bir şey ama dalış turizmi açısından iyi olacak" şeklinde konuştu.

  "UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜNDEN KİMSENİN HABERİ YOK"

  Ceylan, "Daha önce göle helikopter düşmüş ve çıkartılmış ama bir uçağın düştüğünü kimse bilmiyor. Gövde kısmının nereye düştüğünü araştırmak lazım. Bu tür olayları turizme çevirmek mümkün çünkü Türkiye her gittiğiniz yerde batık uçak bulabileceğiniz bir yer değil. Sapanca Gölü bir de bu yönüyle anılmış olur" ifadesini kullandı.

  Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise uçağın geri kalan parçalarının bulunmasıyla ilgili araştırma yapılacağını vurgulayarak, "Sapanca Gölü, turizm merkezi. Böyle bir şeyin olması turizmde çeşitliliği artırır. Dalış turizmini de daha da cazip hale getirecektir" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir