Euro
15.2356
-0.43%
Dolar
13.4560
-0.38%
Altın
797.2300
-0.41%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
498.360
2.02%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  52 yıldır öğrencilerinden ayrılamadı

  73 yaşında, öğretmeye devam ediyor..
  • 25.11.2012 - 16:37
  52 yıldır öğrencilerinden ayrılamadı

  52 yıldır öğrencilerinden ayrılamadı #1

  Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 73 yaşında olmasına rağmen hala öğretmenlik yapan Orhan İnan, 52 yıldır öğrencilerine ışık saçmaya devam ediyor.

  Güçlükonak ilçesine bağlı Yenimahalle köyündeki ilköğretim okulunda ücret karşılığında görev yapan 52 yıllık öğretmen Orhan İnan, yaşıtları emekliliğin tadını çıkarırken, ilerlemiş yaşına rağmen öğrencilerine bilgi aktarmayı sürdürüyor.

  1960 yıllında Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Sarıçalı köyünde göreve başlayan İnan, daha sonra Siirt'e atandığını belirterek, Eruh ilçesi merkez ve köylerindeki okullarda görev yaptığını söyledi.

  "EN BÜYÜK SERVETİM YETİŞTİRDİĞİM ÖĞRENCİLERİM"

  2000 yıllında kendi isteğiyle emekliye ayrıldığını anlatan İnan, ''Emekli olduktan sonra 7 yıldır çeşitli köy okullarında gönüllü olarak ücret karşılığında çalışıyorum. Halen Yenimahalle İlköğretim Okulu'nda görev yapıyorum. İşimi çok sevdiğim için görevimden kopmak istemiyorum. Amacım bilgili ve başarılı öğrencileri yetiştirmek Bu gün en büyük servetim yetiştirdiğim öğrencilerim'' dedi.

  "ESKİDEN ŞARTLAR ÇOK DAHA ZORDU"

  İnan, mezun ettiği öğrencilerinin başarısıyla gururlandığını belirterek, öğretmen, kaymakam, mühendis ve doktor olan öğrencileri bulunduğunu söyledi. İnan, 52 yıldır devam eden öğretmenlik macerasının zorluklarını anlattı:

  "Eskiden çok zor şartlar altında görevimizi yaptık. Araç yoktu. Atlarla okula gidiyorduk. Kışın karlı yollarda kalıyorduk. Görev yaptığım bir çok okulda kendi imkanlarımızla öğretmen arkadaşlarımla birlikte okulları onardık. Hiçbir yerden katkı beklemeden taş ve kum taşıyarak okulları onardık. Bu gün öğretmenlik daha rahat şartlar altında yapılıyor. Hem öğretmenlerimizin bilgi ve birikimi daha fazla, hem de öğrencilerimiz artık daha girişken ve öğrenmeye açık nesiller.''


  Görüş Bildir