Euro
15.177
-2.25%
Dolar
13.3751
-2.17%
Altın
768.21
-1.35%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
758.070
3.93%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Ozon tabakasındaki delik kapanıyor

  Dünya Meteoloji Örgütü, atmosferdeki ozon miktarı değişimine ilişkin raporuna göre, ozon tabakasındaki deliğin kapandığını duyurdu.
  • 11.09.2014 - 09:42
  Ozon tabakasındaki delik kapanıyor

  ozon

  Dünya Meteoloji Örgütü, atmosferdeki ozon miktarının son yıllarda artış gösterdiğini ve ozon deliğinin kapanmakta olduğunu açıkladı.

  OZON MİKTARI DEĞİŞİMİNE İLİŞKİN RAPOR AÇIKLANDI

  Dünya Meteoloji Örgütü (DMÖ) Bilimsel Araştırma Birimi Sorumlusu Geir Braathen, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, DMÖ'nün atmosferdeki ozon miktarı değişimine ilişkin raporunu açıkladı.

  "OZON KATMANINDAKİ İYİLEŞME BAŞLADI"

  Atmosferdeki ozon miktarını azaltan maddelerin yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmasını amaçlayan 1987 tarihli Montreal Protokolü'nün başarı sağladığına işaret eden Braathen, DMÖ'nün ozon konusunda 4 yıl önce yaptığı son araştırmadan bugüne kadar çok iyi bir gelişme kaydedildiğini söyledi. Braathen, "Bu raporda ilk kez, toplam ozon miktarında küçük bir artış belirtisi gördüğümüzü ifade ediyoruz. Bu da ozon katmanındaki iyileşmenin başlamış olduğunu gösteriyor" dedi.

  2050 YILINA KADAR DELİK KAPANACAK

  Yerden 40 kilometre yükseğe çıkıldığında, ozon miktarında gerçekleşen artışın net bir şekilde görülebildiğine işaret eden Braathen, Montreal Protokolü'ne tam olarak uyulması halinde 2050 yılına kadar ozon deliğinin kapanabileceğini kaydetti.

  YERKÜRENİN YAŞADIĞI RİSKLER AZALACAK

  BM Çevre Programı'na göre, Montreal Protokolü'ne uyulması halinde 2030'a kadar 2 milyon insanın cilt kanserine yakalanması önlenecek ve pekçok konuda insanların ve yerkürenin yaşadığı riskler azalacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir