Petrol
110.03
0.74%
Euro
17.4831
-0.25%
Dolar
16.6871
-0.07%
Altın
969.44
-0.05%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
340.532
0.73%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Adana'da bir doktor hastasını ameliyathaneden kovdu

  Adana'da apandist teşhisi konularak saatlerce ameliyat için bekletilen kadın hasta, hastaneden kovuldu.
  • 07.05.2014 - 11:05
  Adana'da bir doktor hastasını ameliyathaneden kovdu

  Adana da bir doktor hastasını ameliyathaneden kovdu #1

  Öğrenilene göre; 3 çocuk annesi Cariye Mercan (28) dün sabah saat 07.30'da şiddetli karın ağrısı ile uyandı.

  SEDYEDE AMELİYATHANE ÖNÜNDE BEKLETİLDİ

  Cariye Mercan, eşi İlyas Mercan (37) tarafından Adana Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirildi. Burada yapılan tetkikler sonucunda hastaya apandist teşhisi konuldu. Bunun üzerine genel cerraha çıkartılarak ameliyat sırasına alındı. İddiaya göre, sabah saat 08.00'de gelen hasta saat 16.00 olmasına rağmen bir türlü ameliyata alınmadı. Sedyede ameliyathanenin önünde bekletildi.

  Adana da bir doktor hastasını ameliyathaneden kovdu #2

  EŞİNE KIZIP HASTASINI SOKAĞA ATTI

  Bir ara hasta kadın ameliyathaneye alındı ancak sırası gelmediği için geri çıkartıldı. Bu duruma kocası İlyas Mercan tepki gösterdi. Bir süre sonra ise kadın ameliyat edilmek üzere doktor tarafından ameliyathaneye alındı. Ancak Mercan doktora, "Bu saate kadar neden ameliyat etmediniz, eşim burada sabahtan beri perişan oldu" diye bağırdı. Bunun üzerine doktor sinirlenerek, "Sen bana bağıramazsın, sesini yükseltemezsin hastanı ameliyat etmiyorum git nerede ameliyat ettiriyorsan ettir" dedi.

  AMELİYAT KIYAFETLERİYLE DIŞARI ATILDI

  Bunun üzerine hasta kadın sedye ile birlikte ameliyat kıyafetleriyle hastanenin dışına çıkartıldı. Hasta yakınları ambulans istedi ancak ambulans da verilmedi. Bunun üzerine hasta yakınları kadını sedye ile Adana Devlet Hastanesi'nin yaklaşık 500 metre ilerisindeki Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'ne götürdü.

  "EŞİMİ AMELİYAT KIYAFETİYLE SOKAĞA ATTILAR"

  İlyas Mercan, sadece yüksek sesle konuştuğu için doktorun kendilerini kovduğunu iddia ederek, "Defalarca özür diledim ama yine de bizi kovdular. Kesinlikle yanlış kelime söylemedim. Apandist dediler acil dediler, patladı patlayacak dediler, öğlenden beri bekliyoruz. Bir türlü ameliyata alınmayınca ben de sesimi yükselttim. Doktor sen yüksek sesle konuştun senin özürün de geçirli değil ne halin varsa gör dedi. Ameliyata girmişti ameliyathaneden geri çıkardı. Şu anda üzerinde kıyafetler de zaten ameliyat kıyafeti. Doktoru heryere şikayet edeceğim, sadece savcılık değil Başbakanlığa bile şikayette bulunacağım. Benim eşimin hayatı söz konusu. Ben bu şekilde muamele gördüm başkası görmesin. Ben sedye ile hastamı başka hastaneye taşıdım. Defalarca ambulansı aradım geldi. Hasta hastanede olduğu için hastanenin ambulansı araması gerekiyormuş onlar da aramadı" dedi.

  VALİ COŞ: KONU HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

  Bu arada, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ise hiçbir hastanın özellikle acil bir hastanın bu muameleyi hak etmediğini belirterek, "Konu hakkında acilen inceleme başlatıldı. Vatandaşların iddiaları araştırılıyor doğru ise doktor hakkında idari soruşturma başlatılacak" dedi.

  "İYİ Kİ AMELİYAT OLMAMIŞ"

  Koca Mercan, eşine gece tetkikler yapıldığını, ayrıca ambulansla kadın doğum hastanesine götürülerek burada da tetkikler yapıldığını tekrar ambulans ile Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi’ne getirildiğini belirterek, "Burada yapılan tetkiklerde ve çekilen filmlerde eşimin kesinlikle apandist olmadığı söylendi. Adana Devlet Hastanesi’nde apandist olduğu söylenmiş hatta o nedenle ameliyat edilecekti. İyi ki orada ameliyat olmamış. Şuan eşimin sağlık durumu iyiye gidiyor. Bu hastane ameliyata bile gerek duymadı. Ben o doktoru Sağlık Bakanlığı’na şikayet ettim. Eşim sağlığına kavuştuktan sonra Cumhuriyet Savcılığı’na da başvuracağım" dedi.

  "YANLIŞ TEŞHİS KONUSU İNCELENİYOR"

  Diğer yandan, Adana Devlet Hastanesi Yöneticisi Mehmet Yağcı, yapılan ilk incelemede Genel Cerrah E.S.’nin apandist teşhisi ile hastayı ameliyathaneye aldığını belirterek, "Doktor hastayı ameliyat etmek için ameliyathaneye girdiği sırada tansiyonu yükselmiş. Bu nedenle ameliyata girememiş. Bunun üzerine hastane yönetimi hastaya hemen iki genel cerrah tahsis etmiş ancak hasta yakınları hastaneden kendi isteğiyle çıkıp gitmişler. Genel cerrahları beklememişler. Yanlış teşhis konusu ise inceleniyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir