Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
364.850
1.61%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Alerji tedavisinde ilk adım: Diyet

  Diyet; besin alerjileri ve intoleransında teşhis ve tedavinin en önemli öğelerinden biridir.
  • 25.05.2014 - 12:22
  Alerji tedavisinde ilk adım: Diyet

  Alerji tedavisinde ilk adım: Diyet #1

  Diyet tedavisinde, eliminasyon diyetleri, empirik diyet, birkaç besin diyeti, elemental diyet önerilir. Eliminasyon diyeti; besin alerjilerinin tanısına olanak sağlayan diyetlerdir. Tanı için objektif testler olmadığı durumlarda, klinik hikayeye dayanarak, alerji yaptığı düşünülen besin veya besin gruplarının diyetten çıkarılması yoluna gidilir.

  Hipoallerjen diyet; alerji yapma olasılığı düşük olan ve besin alerjilerinin tanısında ve tedavisinde kullanılan bir eliminasyon diyetidir. Örüntüsü uygulayıcıya bağlı olarak bazı farklılıklar gösterebilir. Ancak genelde benzerdir. Bu diyette en çok bilinen besin alerjileri kısıtlanmıştır. Bunlar; süt, yumurta, buğday, bazı et ürünleri (özellikle domuz eti), kabuklu deniz ürünleri, bazı sebzeler (mantar, salatalık ve lahana grubu sebzeler), kurubaklagiller, bazı meyveler (özellikle turunçgiller), soya, azo boyaları içeren besinler ve bazı koruyuculardır. Buna karşılık koyun eti, tavşan eti, pirinç, havuç, buğday, patates (işlenmemiş), armut, kayısı, şeftali, zeytinyağı, maden suyu, çeşme suyu, şeker ve bitki çayları alerji yapma olasılığı düşük olan besinler olarak kabul edilir ve diyette yer alırlar. Bazı uygulayıcılar bu diyetten pirinç, patates, kayısı, şeftali, çeşme suyu ve şekeri de çıkarırlar.

  YİYECEKLERİ YENİDEN KEŞFEDİN

  Genellikle birçok birey besinleri 2-12 ay süreyle elimine ederler ve semptomlar iyileşir. Bazı bireyler, 2-12 ay sonunda reaktif besinlerle yeniden tanışamazlar ve bir süre daha dikkatli olmaları gerekir. Şikayetler veya semptomlar hafiflediğinde, besinler kademeli olarak diyete yeniden alınabilir, her seferinde bir besin semptomların yeniden oluşma riskini azaltmak ve diğer besin maddelerine karşı duyarlılık gelişmesini önlemek amacıyla, çok çeşitli bir beslenme tarzı geliştirilmelidir.

  NASIL BAŞA ÇIKACAKSINIZ

  * Gerçek besin alerjisi tanısı aldıysanız bundan sonra ne yapacaksınız? Size zarar veren besinlerden uzak durmanız gerekecek. Yemeklerinizi, yediklerinizi daha dikkatli seçeceksiniz.

  * İlk olarak profesyonel yardıma başvurarak başlayalım. Diyetisyen size bir yiyeceğin yerine diğerini tüketmeyi, etiketleri okumayı ve dışarıda akşam yemeğini nasıl yemeniz gerektiğini öğretebilir.

  * Etiket bilgisi okuyun. Örneğin, yumurta alerjiniz varsa, yumurtanın; mayonezin, salata soslarının ve dondurmanın içinde bulunduğunu bilmelisiniz.

  * Satın alacağınız ürünün etiketini her seferinde okuyun. Periyodik olarak üreticiler içerik malzemelerini değiştirirler.

  * Basit yiyecekleri seçin. Buharda pişirilmiş sebzeler ve taze meyveler gibi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir