Petrol
110.62
1.38%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.115
-0.41%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası'nda Müslümanların, Peygamber Efendimizin insanlığa ilaç olacak değerlerine, yeniden ve daha sıkı tutunması gerektiğini belirtti.
  • İHA
  • 19.11.2018 - 23:35
  • Güncelleme : 19.11.2018 - 23:35
  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi ziyaretler kapsamında geldiği memleketi Ordu’da, Mevlit Kandili dolayısıyla Ulu Cami’de düzenlenen programa katıldı. Binlerce vatandaşın katıldığı camide, ibadet yapmak isteyenler oturacak yer bulmakta zorlanırken, kılınan yatsı namazı sonrası hep bir ağızdan dualar edildi.

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #1

  "EFENDİMİZİN AHLAKINA SARILMALIYIZ"

  Programda, gecenin anlamına ilişkin vaaz veren Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde Hazreti Peygamber’in tanıtıldığını belirterek, Mevlid-i Nebi’nin öneminden bahsetti.

  Erbaş, “Peygamber Efendimiz, kötülüklere bulaşan, zulme ve isyana saplananlara karşı, Allah’ı, mahşer gününü, azabı hatırlatan bir uyarıcıdır. O, bütün insanlık için huzurun, merhametin ve adaletin rehberidir. O olmasaydı insanlık nasıl kurtulacaktı Cahiliye'nin karanlığından? İnsanlık bugün de kurtulamayacak, acı, gözyaşı, ızdırap ve bunalımlardan. O, her şeyde en güzel örnektir. Baba olarak, komşu olarak, yönetici olarak, komutan olarak, genç olarak en güzel örnektir. Peygamber efendimiz, en güzel ahlak sahibidir. Efendimizin ahlakına bütün gücüyle sarılmayan insanlık, insani erdemleri, yardımlaşmayı, dayanışmayı, dostluğu, vefayı da kaybetmiştir. Peygamber efendimizi görmeyen insanlık, kendini kaybetmeye mahkum olmuştur. İşte bir mevlit gecesindeyiz. Peygamberimize olan muhabbetle bir aradayız. Bu gecenin en büyük fazileti ve bereketi, Peygamber efendimizi hakkıyla anlamaya azmetmektir. Getirdiği değerleri yaşamaya kendi kendimize söz vermektir. Onun üstün ahlakını ahlak edinmeye karar vermektir. Onu sevdiğimizin ispatı sünneti seniyyesini yaşamaktır. Bilinmelidir ki, Hazreti Peygamber’in sünneti, Kur’an’ın hayata dönüşmüş şeklidir. Kur’an’dan sonra İslam’ın ikinci temel kaynağıdır. Dolayısıyla onu göz ardı ederek İslam’ın anlaşılması ve yaşanması mümkün değildir” diye konuştu.

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #2

  "YERYÜZÜ, PEYGAMBER EFENDİMİZİN GETİRDİĞİ DEĞERLER İLE BULUŞURSA, İNSANLIK HUZURU YAŞAYACAKTIR"

  “Mevlid-i Nebi'yi anmak, aynı zamanda, savaşlar, yoksulluk ve ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşattığı yeryüzünü yeniden adalet, merhamet ve muhabbetle tanıştırmanın yolunu ve yöntemini anlamaktır” diyen Erbaş, şöyle devam etti:

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #3

  “Peygamber Efendimizi hakkıyla tanımak, güzel ahlakı, kardeşliği, ahde vefayı, merhameti, dostluğu, cesareti, adaleti, erdemli davranışı, başkasının iyiliği için çalışmayı, Allah’a kulluğu, gerçek manada özgürlüğü anlamak demektir. Bugün yeryüzü, onun getirdiği değerlerle buluşursa insanlık huzuru yaşayacaktır. Dünyayı, İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama ilkeleriyle tanıştırmak ise son Peygamber’e ümmet olmanın onurunu yaşayan müminlerin iman ve kulluk sorumluluğudur.”

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #4

  "BU YILKİ MEVLİD’İ NEBİ HAFTASI’NIN KONUSU, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK’ OLARAK BELİRLENDİ"

  Hazreti Peygamber’in çocuklara ve gençlere verdiği önemden de bahseden Erbaş, “Özellikle gençlerimizi, çocuklarımızı, nesillerimizi Peygamber efendimizin hayatıyla, sünneti seniyyesiyle tanıştırmak bizim iman ve kulluk sorumluluğumuzdur. Gençlerimizin dünya ve ahiret huzuru, milletimizin bekası ve insanlığın geleceği için yapacağımız en büyük iyilik nesillerimizi inanç ve medeniyet değerleriyle buluşturmaktır. Bunun için özellikle Peygamber efendimizin etrafında kenetlenen ve her biri İslam medeniyetinin harcı, insanlığın yıldız şahsiyetleri olan genç sahabilerle, günümüzün gençliğini tanıştırmalıyız. Peygamber Efendimiz onları şöyle tanıtıyor: ‘Ashabımın her biri bir yıldızdır.’ Bu yüzden, bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası’nın konusunu, ’Peygamberimiz ve Gençlik’ olarak belirledik. Peygamber Efendimiz, gençlere değer vermiştir, ideal ve ufuk vermiştir. Onları her daim dinlemiş, ötelemeden, incitmeden, onurunu kırmadan onlara rehberlik etmiştir. Çocukları gençleri eğitirken onlara şu nasihatte bulunmuştur: Öğretiniz, kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, sevdiriniz ve nefret ettirmeyiniz” ifadelerini kullandı.

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #5

  "ÇOCUKLARINIZA YAKLAŞIRKEN PEYGAMBER ÜSLUBUNDAN TAVİZ VERMEYİN"

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, vaazının devamında şu ifadelere yer verdi:

  “Çocuklarımıza ve gençlerimize yaklaşırken, sevgili Peygamberimizin üslubundan metodundan asla taviz vermeden ve sapmadan bu işi yapmamız gerekiyor. Onları gerçek yiğitliği, güzel ahlak ve insanlara hizmet ile mümkün olduğunu bizzat kendisi örnek olarak göstermiştir. Hiçbir gölgenin olmadığı yerde güneşin bir mızrak boyu insanın başının üzerine yaklaştığı bir anda, Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelendireceği insanlar içerisinde saymıştır kalbi ve gönlü cami ile mescitlere bağlı olan gençleri. İnşallah çocuklarımız ve gençlerimiz bu kültür ile yetişir ve Peygamber efendimizin müjdesine nail olurlar.”

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #6

  Vaazında ayrıca, Mevlid-i Nebi Haftası’nın, Müslümanlar için tefekkür ve muhasebe iklimi olduğunu anlatan Erbaş, "Sözlerimizi hakikat, nezaket ve zarafet ekseninde muhasebe edelim. Davranışlarımızı, güzel ahlak ve Peygamberimizin davranışları ekseninde muhasebe edelim. Kendimize, ailemize, çevremize, gençlerimize karşı sorumluluklarımızı iman ve kulluk ekseninde muhasebe edelim. Bütün hayatımızı, rahmet Peygamberinin hayatı ve sünneti ekseninde muhasebe edelim. Bu geceyi vesile kılalım. Hatalarımızdan ve günahlarımızdan arınalım. Gönüllerimizdeki peygamber muhabbetini, hayata peygamber ahlakı, kulluk sorumluluğu ve ümmet bilinci olarak taşıyalım" diyerek, bütün Müslüman aleminin Mevlit Kandili’ni kutladı.

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #7

  Ali Erbaş: Peygamberimizin değerleri insanlığı kurtaracak #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir