Euro
9.449
0.02%
Dolar
7.7623
-0.12%
Altın
459.4
-0.2%
Borsa
1.332
0.1%
Bitcoin
148.887
-1.67%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  Antik beynin sırrı çözüldü

  2010 yılında Türkiye'de bulunan 4000 yıllık beyin üzerinde bilim insanları analizlerini tamamladı.
  • 04.10.2013 - 16:01
  Antik beynin sırrı çözüldü

  Antik beynin sırrı çözüldü #1

  Araştırmacılar, görünümü ile kömüre dönmüş bir kütüğü andıran 4000 bin yıllık kaynamış beyin üzerindeki incelemelerini tamamladı. Haliç Üniversitesi'nde tutulan beyin, eski çağlarda insan beyninin sağlığı hakkında yeni bilgiler sunacak en önemli kalıntılardan biri olarak kabul ediliyor.

  4000 YILLIK BEYNİN NASIL KORUNDUĞU ORTAYA ÇIKTI

  Tunç Devri'nden kalan Seyitömer Höyük yerleşim biriminde kazı yapan araştırmacılar, 2006 ve 2011 yılları arasında beyin dokusunu korumayı başarmış dört iskelet buldu. Dört bin yıllık beynin ve diğer örneklerin nasıl korunduğunu, Türk bilim insanları çözdü.

  KENDİ SIVISI İLE KAYNATTI

  İstanbul Haliç Üniversitesi'nden yapılan açıklama antik beynin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan faktörlerin toprakta yattığını belirtti. Bölgenin antik zamanlarda tektonik hareketlilik yaşadığını göz önünde bulunduran araştırmacılar, yangın mezarı yok etmeden önce yaşanan depremin iskeletleri toprağın derinliklerine gömdüğünü düşünüyor. Yangın, yeraltına gömülen iskeletlerin bulunduğu alandaki tüm oksijeni tükettiği gibi, beyinleri de kendi sıvılarında kaynattı. Nem ve oksijenin yetersiz olduğu ortamda, beyin hücreleri de parçalanmamış oldu.

  "DAHA DİKKATLİ OLUNMALI"

  Üniversite'den yapılan açıklamanın devamında iskeletlerin bulunduğu toprağın potasyum, magnezyum ve alüminyum açısından da zengin olduğuna dikkat çekti. Bu elementler, insan dokusundaki yağ asitleriyle tepkimeye girerek sabuna benzeyen bir madde olan 'adipocereMovie Camera'yı ortaya çıkardı. 'Ceset mumu' olarak da bilinen bu madde, yumuşak beyin dokusunun korunmasını sağladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir