Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.011
0.98%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Aşevlerinde sağlık skandalı

  Sağlık Bakanlığı binlerce yoksulun ücretsiz yemek yediği aşevlerini inceledi ve sonuçlar hiç de iç açıcı değil!
  • 29.04.2012 - 15:41
  Aşevlerinde sağlık skandalı

  Aşevlerinde sağlık skandalı #1

  Sağlık Bakanlığı, aşevlerini mercek altına aldı. 2011 yılında 30 ilde bulunan 47 aşevinde yapılan inceleme aşevleri ndeki durumu gözler önüne serdi. Buna göre aşevlerinin 4'te biri çalışanların periyodik muayenesini yapmıyor. Bazı aşevlerinde fiziksel, kimyasal ya da mikrobiyolojik bozulmaya uğramış, ambalajı yırtılmış, kırılmış, paslanmış ve son kullanma tarihi geçmiş gıda maddelerinin bulunduğu ortaya çıktı. İşyeri hijyenini sağlamaya yönelik fiziksel düzenlemelerin yetersiz olduğu belirtilirken, aşevlerinin yarısında, tuvaletlerin konumlanmasının sağlık riski oluşturak şekilde yapıldığı belirlendi.

  Bugün gazetesinden Nesrullah Sonay'ın haberine göre; 2011'de İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü çalışanlarından oluşan ekipler, 30 ilde bulunan 47 aşevini, "Gıda Satış ve Toplu Tüketim ve Satış Yerlerine Ait Kontrol ve Denetim Formu" ile denetledi. Ekip, aşevlerinin gıda güvenliği , personel hijyeni, alet-ekipman hijyeni, işyeri hijyeni ve taşıma koşullarını değerlendirdi. Yapılan denetim sırasında 6 aşevinin yalnızca yerinde hizmet verdiği, diğer 41 aşevinde ise taşımayla hizmet verildiği saptandı.

  AŞEVLERİNİN YARISINDA TUVALET RİSKİ

  İşyeri hijyenini sağlamaya yönelik fiziksel düzenlemelerin yetersiz olduğu aşevlerinde sineklik takılması gibi kolay bir uygulamada bile eksiklik olduğu görüldü. Aşevlerinin yaklaşık yarısında tuvaletlerin sağlık riski oluşturabilecek biçimde kullanıldığı belirlendi. 26 aşevinde yemekhane ve yemek pişirme yerinde tuvaletlerin, gıda maddesinin satıldığı, sergilendiği ve depolandığı yerlere doğrudan açıldığı, 15 aşevinde kapı ve pencerelerde işyerinin iç kısımlarına zararlıların (sinek, böcek, haşere, kemirgen) girişini engelleyecek önlem olmadığı öğrenildi.

  BOZUK ÜRÜNLER KULLANILIYOR

  Ayrıca 6 aşevinde haşere mücadelesinde Sağlık Bakanlığı tarafından izinlendirilmemiş biyosidal ürünlerin kullanıldığı belirlendi. Bazı aşevlerinde fiziksel, kimyasal ya da mikrobiyolojik bozulmaya uğramış, ambalajı yırtılmış, kırılmış, paslanmış ve son kullanma tarihi geçmiş gıda maddelerinin tüketime sunulduğu belirlendi

  ÇALIŞANLARIN KONTROLÜ YAPILMIYOR

  İncelemeler sonucunda aşevlerinin yüzde 25'inde personelin periyodik kontrollerinin yapılmadığı, yüzde 98'inde personelin bone, eldiven gibi malzemeleri kullandığı, yüzde 68,1'inde de ilk yardım malzemesi bulundurulduğu öğrenildi. Denetimlerde en büyük sorunun tek kullanımlık kapların yeniden kullanılması dikkat çekti. Denetlenen 25 aşevinde tek kullanımlık kapların yeniden kullanılması, 7 aşevinde gıda maddesinin taşınmasında veya muhafazasında kullanılan kapların başka amaçlar için de kullanıldığı tespit edildi

  SALGIN AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR RİSK

  Çalışmada, aşevlerinde toplu yemek yapılması ve buralardan çok sayıda kişiye yemek dağıtılıyor olması, salgın açısından önemli bir risk faktörü oluşturduğundan denetimlerin sıklaştırılması istendi. Denetim sonucunda hazırlanan bir rapor, gerekli önlemlerin alınması ve düzeltici çalışmaların yapılmasını sağlamak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'ne iletildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir