ASYA Türkiye'nin ve dünyanın yardımına koşuyor - Video

ASYA Türkiye'nin ve dünyanın yardımına koşuyor - Video

Türkiye'de ve dünyada yaşanan afetler sonrasında insanların yardımına koşan Kimse Yok Mu Derneği , arama-kurtarma alanında uzmanlaşıyor.

Türkiye'nin değişmeyen gerçeği deprem ve sonrasında yaşanan süreçlere destek olmak ve toplumda sosyal bilinç oluşturmak adına kurulan ASYA arama-kurtarma, medikal kurtarma, psiko-sosyal destek ve acil yardımlar alanında faaliyetlerini sürdürüyor.

350 GÖNÜLLÜSÜYLE TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN YARDIMINA KOŞUYOR

Türkiye'nin 5 ana bölgesinde, 25 merkeziyle yapılanmaya devam eden ASYA, genel merkezi olan İstanbul'da 90, Ankara, Gaziantep, Erzurum, İzmir ve Marmara şubelerinde ise 250 olmak üzere toplam 340 gönüllüsüyle Türkiye'nin ve dünyanın her yerine yardıma koşuyor.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

VAN DEPREMİNDE BÖLGEYE ULAŞAN İLK EKİP

Bugüne kadar Japonya, Endonezya, Pakistan, Haiti, Peru gibi pek çok ülkeye afet yardımlarında bulunan ASYA, Van depreminde bölgeye ilk ulaşan arama kurtarma ekiplerinden biri oldu. ASYA, Van'a 3 bin çadır ve 120 tır yardım organizasyonu gerçekleştirdi.

OKULLARDA EĞİTİM DE VERECEKLER

Aralarında doktor, mühendis, muhasebeci gibi farklı mesleklerden gelen gönüllülerin yer aldığı ASYA Ekibi, olası bir afette yapılacaklar konusunda kapsamlı eğitimlerden geçiriliyor. Temel afet, arama-kurtarma, afet bölgesinde güvenlik önlemleri, afet psikolojisi, ilk yardım, yangın, haberleşme, kampçılık, trafik kazaları ve Crush sendromu eğitimleri alan gönüllüler, olası afete hazırlıklar kapsamında da tatbikatlara tabi tutuluyorlar. ASYA, önümüzdeki eğitim döneminde de okullarda deprem bilincini artırma amaçlı eğitimler vermeyi hedefliyor.

AFETLERİN ARDINDAN İLK MEDİKAL MÜDAHALE

Afetlerin ardından ilk medikal müdahale için 5'er kişilik ekiplerle hareket eden ASYA Medikal Kurtarma Ekibi, her bir tim için 2 doktor ve 3 sağlık personeli şeklinde yapılandı. Afet sonrası ortaya çıkan ya da çıkabilecek uyumsuzluk ve bozukluklarının önlenmesi, aile ve toplum düzeyinde ilişkilerin yeniden kurulması konularını da unutmayan ASYA , psikologlardan oluşan 10 kişilik ekibiyle psiko-sosyal destek de veriyor.