Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
418.684
2.12%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Bayramda yedikleriniz kabusunuz olmasın

  Kalp ve hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekenleri..
  • 23.10.2012 - 09:15
  Bayramda yedikleriniz kabusunuz olmasın

  Bayramda yedikleriniz kabusunuz olmasın #1

  Bayramlar kültürümüzde çok önemli bir yere sahip. Misafire gösterilen hürmetin ön planda olduğu, ziyafet sofralarının kurulduğu, uzun süredir birbirini görmeyen insanların bir araya gelerek eski günleri yad ettiği çok özel zamanların başında geliyor. Ancak bu özel zamanlar kronik hastalıkları olup kendilerine çok da dikkat etmeyen kişiler için fazlasıyla zor geçebiliyor.
  Et tüketiminin tavan yaptığı Kurban Bayramı'nda kalp ve hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Bilsel'den öğrendik.
  Ziyafet sofralarına karşısında kalp ve hipertansiyon hastaları nelere dikkat etmeli?
  Kurban Bayramı'nda et tüketmeyin diyemeyiz. Ancak bu konuda bilinçli olmak, et yerken en azından yağsız ve bir porsiyondan fazla olmamasına dikkat etmek, günde bir öğünden fazla et tüketmemek çok önemli. Kalp hastasıysanız tercihiniz sık ve az miktarda yemek yemekten yana olmalı. Tek öğün ve fazla miktarda alınan her besin kalp hastalıklarında ani şikayetlere neden olabilir. Hayatın her döneminde tuz tüketiminin fazla olmaması gerektiğini özellikle söylüyoruz. İşlenmiş et ürünlerinde gereksinimden çok fazla tuz bulunur. Bu yüzden en azından işlenmiş et ürünlerinden uzak durmalısınız. Masadan tuzluğu kaldırmak, tüketilen günlük tuz miktarını üçte bir, yemekleri az tuzlu pişirmek ise üçte iki oranında azaltır.
  Çok fazla tüketilen et kolesterol ve kalp damar hastalıklarını nasıl etkiler?
  Çok fazla ve birden yenilen her türlü besin kalp için ek yük oluşturur. Midenin hızlı bir şekilde, özellikle ağır ve yağlı besinlerle doldurulması, mide, bağırsak ve kardiyovasküler sistemin iş yükünü artırarak bu organların enerji gereksinimi dolayısıyla da kan akımı ihtiyacını artırır. Kalp, daha hızlı ve kuvvetli kasılmak zorunda kalır. Böylece kalbin de kendi kan akımı ihtiyacı artar. Kalp damarlarında darlık veya tıkanıklık olan kişilerde buna bağlı olarak ani gelişen fenalık hissi ile beraber göğüs ağrıları hatta kalp krizleri oluşabilir. Çok kısa sürede fazla miktarda alınan karbonhidrat ve yağlı besinler dolaşımda insülin hormonunun ani ve fazla salınımına sebep olur. Fazla salınan insülin de damarların iç yüzeyini zedeleme ve damarları büzüştürme etkisine sahiptir. Özellikle hayvansal yağlardan zengin beslenenlerde ve kolesterol yüksekliği olanlarda zedelenmiş damar duvarına biriken plaklar (ki bunların kolesterol içeriği fazla olanlar yumuşak plak olarak adlandırılırlar ve çoğunlukla ani gelişen kalp krizlerinden bu plaklar sorumludurlar) kalp damarlarında daralma ve ani kalp krizlerine sebep olabilir.
  Kalp ve kolesterol hastalarının et tüketimi nasıl olmalıdır?
  • Yağsız ve işlenmemiş et tüketin.
  • İşlem görmüş sucuk, salam gibi et ürünlerinden uzak durun. (Bu tür besinler günlük ihtiyacımızın çok üzerinde tuz içerir. Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük önerdiği tuz miktarı 5 gram iken bizim
  ülkemizde kişi başına düşen günlük tuz tüketimi 18 gramdır. Bu özellikle hipertansiyon ve sonucunda oluşan kalp, böbrek yetmezliği, inme gibi birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarır.),
  • Kurban bayramında et tüketimini günde bir porsiyonla sınırlayın.
  • Yağsız, az miktarda ve haftada 2 öğünden fazla et tüketmeyin.
  • Kırmızı et yerine her zaman balığı tercih edin.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir