Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.214
-2.05%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedaviler

  Dr. Elif Kay, bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedaviler hakkında bilgi verdi.
  • 17.02.2012 - 13:19
  Bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedaviler

  Bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedaviler #1

  Bel ve boyun ağrıları, gelişmiş toplumların önde gelen sağlık sorunlarından olup, tıbbi harcamalar, iş gücü kaybı, fonksiyonel yetmezlik ve sakatlığa neden olarak yaşam kalitesini bozmaktadır. Bel boyun ağrılarının en önemli nedenlerinin başında bu bölgelerdeki omurlar arasında bulunan disklerde oluşan fıtıklar gelmektedir. Tekrarlayan hareketler, aşırı zorlanmalar, duruş bozuklukları, aşırı stres, yanlış pozisyonlarda yapılan fiziksel aktiviteler bel ve boyun bölgesinde fıtıklara yol açabilir.
  Omurun iki tarafındaki aralıklardan çıkarak, kol ve bacaklarımızın hareketini ve duyusunu sağlayan sinirlere bası yapan bu fıtıklar, hangi bölgede oluşmuşsa o bölge ile ilgili bulgular ortaya çıkarır. Eğer bel bölgesinde ise önce bel ağrısı olur, bunu kalça ve bacağa vuran ağrı takip eder. Ağrı, öne eğilmek, uzun süre oturmak ve hareketsiz ayakta kalmak ile artar. Yine öksürmek, aksırmak ve hapşırmakla ağrının artması belfıtığını düşündürür .
  Boyun fıtığında ise boyun ağrısı, parmaklara kadar uzanan kol ağrısı, elde uyuşma, karıncalanma, ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı ortaya çıkabilir. Bazen beyne giden kan damarlarını etkilediği için baş dönmesi, denge bozukluğu, unutkanlık gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
  Tanıda öncelikle ağrının başlangıç zamanı, karakteri ve yayılma yerleri iyi sorgulanmalıdır. Hastanın sistemik, nörolojik ve osteopatik muayenesinin yapılması tanıyı kolaylaştırır, fıtığın şiddeti ve yeri konusunda fikir sahibi olmamızı sağlar. Gerektiğinde MRI yapılarak tanı netleştirilir.
  Bel fıtıklarının % 95 'i cerrahi mudahaleye gerek kalmadan yapılan tedavilerle iyilesebilmektedir.
  Kliniğimde bel ve boyun fıtığı tedavilerinde Osteopati ve Nöralteapi uygulamaktayım, Bu tedaviler bedenin kendi kendini iyileşme yeteneğini (otoregülasyon) açığa çıkarararak, hasarlı dokuların onarımını sağlar. Oluşan fıtığın gerilemesini sağlayarak ağrıyı ortadan kaldırır.

  Osteopati nedir, nasıl etki eder?

  Osteopati Amerika'da 1870'li yıllarda Missouri'li bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilmiş, çağdaş, modern bir bütünlük içeren bir tedavi yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul edilmektedir.
  Biyomekanik prensipler üzerine kurulu teknikler ve elle uygulanan bir tedavi olan osteopati, sadece eklem, adale ve kemik sorunlarında değil, aynı zamanda vücudun tüm fonksiyonlarını bütünsel bir yaklaşımla ele alır. Bedendeki disfonksiyonların teşhis ve tedavisinde kullanılan Osteopati, özellikle Amerika ve Avrupa'da omurga hastalıklarının tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir..
  Osteopat, yalnızca hastanın ağrısının olduğu bölgeye konsantre olmaz, ağrı ve hastalıkları oluşturan nedenleri bulur, ortadan kaldırır, dolaşım ve metabolizmayı düzenler. Vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğini (otoregülasyon) açığa çıkararak, hastayı bir bütün olarak tedavi eder. Bel ve boyunda ortaya çıkan fıtıkların oluşumunu kolaylaştıran bedendeki disfonksiyonları bulup, ortadan kaldırarak dokuların iyileşmesini sağlar. Semptoma değil sebebe yönelik tedavi yapar. Örneğin omurganın alt bölgesine gelen bir travma bir süre sonra doku çekimi nedeniyle geçmeyen baş ağrılarına veya karaciğerdeki bir disfonksiyon boyun veya omuz ağrısına neden olabilmektedir. Klasik tedavi yaklaşımında ağrının olduğu bölge tedavi edilmeye çalışılır. Osteopatik yaklaşımda ise önce karaciğer ve omurgadaki kısıtlılıklar giderilmeye çalışılır. Böylece bedeni olumsuz etkileyen nedenler ortadan kaldırıldığında iyileşmede daha hızlı olacaktır.


  Nöralterapi nedir, nasıl etki eder?

  Ağrı ve hastalıkların tedavisinde, lokal anestezik enjeksiyonu ile vejetatif sinir sistemine etki ederek, bedenin kendi kendini iyileştirme kapasitesini açığa çıkaran bir tedavi yöntemidir.
  Tüm vücudu ve dokuları bir ağ gibi saran ve bedenin sağlıklı çalışmasını sağlayan vegetatif sinir sistemi; bedenimizdeki tüm yaşam faaliyetlerini kontrol eder, solunum, kalp dolaşım sistemini, vücut ısısını, sindirim salgı bezlerini, metabolizmayı, hormonal faaliyetleri kontrol eder ve yaşamı otomatik olarak düzenler. Geçirilmiş duygusal ve fiziksel travmalar, ameliyatlar, hastalıklar, ilaçlar, barsak florasındaki bozulmalar, yaptırdığımız diş tedavileri , kırıklar, yanıklar, yaşadığımız ev, içtiğimiz su, kullandığımız cep telefonu, kadınlarda küretaj ve özellikle sezaryen doğumlar, zamanla vejetatif sinir sisteminin çalışmasını bozmakta ağrı ve hastalıkları ortaya çıkarmaktadır.
  Önceden geçirilmiş fiziksel veya ruhsal travmaların , bedenin regülasyon kapasitesini aşarak, ağrı ve hastalıkları ortaya çıkarma özelliğine bozucu alan etkisi denir. Özellikle hastalığı ortaya çıkaran bozucu alanların etkisi ortadan kaldırıldığında şikayetler aniden ortadan kalkabilir.
  Nöralterapi sorunlu bölgelere doğru yöntemlerle uygulandığında vejetatif sinir sistemi üzerinden etki ederek, bu sistemin çalışmasının bozulmasıyla oluşan ağrı ve hastalıkları ortadan kaldırıphızlı ve kalıcı bir iyileşme sağlamakta, hasta sağlıklı yaşantısına geri dönmektedir.
  Nöralterapi ve Osteopati birlikte kullanıldığında birbirini tamamlayan, destekleyen tedavi sürecini hızlandırıp ve etkinliğini arttıran regülasyon tedavileridir.

  Nöralterapi ve Osteopatinin etki ettiği diğer hastalıklar

  Migren ve gerilim tipi baş ağrısı

  Omuz ve diz ağrıları

  Ankilozan spondilit,

  Fibromyalji,

  Romatizmal hastalılar

  Bacaklardaki dolaşım bozukluğu

  Huzursuz bacak sendromu

  Fascial paralizi (yüz felci) ,

  Trigeminal nevraji Kulak çınlaması ve baş dönmeleri( vertigo )

  Stres, depresyon, anksiyete

  Uyku bozukluğu ve düzensizliği

  Kronik yorgunluk sendromu

  Kabızlık

  Allerjik hastalıklar

   Kr. Sinüzit

  Spastik Kolon ve Ülseratif kolon

  Menapoz şikayetleri ve Adet düzensiziği

  Modern tıbbın adını koyamadığı ve hastanın psikolojisi ile ilgili olduğu söylenen tüm ağrı ve hastalıkların tedavisinde


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir