Petrol
94.56
-0.30%
Euro
18.2008
0.07%
Dolar
18.5788
-0.03%
Altın
1.022
0.00%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.031
-1.19%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Bir korse yaptı milyarder oldu

  ABD'li Sara Blakely(41) "Dünyanın kendi çabalarıyla zengin olan en genç kadını" ünvanını kazandı.
  • 09.03.2012 - 11:05
  Bir korse yaptı milyarder oldu

  Bir korse yaptı milyarder oldu #1

  Modern dönemin kadınları için her zaman çok önemli olduğu halde çözümsüz kalan toplayıcı ve görünmez çorap korseleri geliştiren Blakley, bugün 1 milyar dolar ciro yapan dev bir şirketin sahibi. Forbes dergisinin "2012'nin Milyarderleri" özel baskısına kapak olan Blakley'nin, etkileyici hikayesine geniş yer verildi. 153'üncü sırada bulunan Blakley'yi bu listeye taşıyan ise ne bir şirket ne bir reklam ne de bir yatırımdı.

  DİSNEYLAND'DA ÇALIŞIYORDU

  Bilinen yöneticilerden çok farklı özelliklere sahip olan Blakley, kendini toplum içinde konuşmaktan çekinen, uçak ve yükseklik korkusu olan biri olarak tanımlıyor. Disneyworld'ün Florida'daki şubesinde sıradan bir çalışanken parmakları açık ve vücudu toparlayan bir çorap ihtiyacı duyan Blakley, bu ürünü kendisi yapmaya karar verdi. Daha önce hiçbir moda veya pazarlama deneyimi bulunmamasına rağmen biriktirdiği 5 bin dolarını işine yatırmak için ayırdı.

  DÜNYANIN SAYILI KADIN MİLYARDERLERİ ARASINA GİRDİ

  Ülkede dolaşarak istediği türden çorabı dikebilecek fabrika aramaya başlayan Blakley, fikir ve hakları konusunda da yine kimseden yardım almadan hareket etti. Akılda kalması kolay olduğu için markasına "Spanx" ismini bulan Blakley, pazarlama teknikleri ve logo hazırlamayı da internet üzerinden öğrendi. Tek başına ilerlemekte ısrarcı olan Blakley, bu tavrının karşılığında dünyanın 104 kadın milyarderi arasına girdi.

  OPRAH WİNFEY ETKİSİ

  ABD'nin ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey'nin 2000 yılında programında "En favori ürünüm bu yıl Spanx korseler" demesi, Blakley için adeta sihirli bir değnek etkisi yarattı. Henüz bir internet sitesi bile bulunmayan Spanx korseler, talep rekorları kırdı. İlk yılında 4 milyon dolarlık hacme erişen şirketin cirosu, ikinci yılında 10 milyon doları bulmuştu. Kendisinden habersiz reklam yapan Winfrey dışında, Blakley hiçbir yatırımcının veya reklamcının teklifini kabul etmedi. Kırmızı halı için vazgeçilmez bir ürün halini alan korselerin müdavimleri arasında aktris Gwyneth Paltrow, Emily Blunt ve Octavia Spencer gibi isimler yer alıyor. Evli ve bir çocuk sahibi Blakley hayatındaki değişimi, "Bana kalırsa para daha çok kendiniz olmanızı sağlıyor" diyerek özetliyor.çorapmarkauygun


  Görüş Bildir