Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.4342
0.11%
Dolar
17.8554
-0.08%
Altın
1.028
-0.10%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.511
2.64%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Böbrek taşına karşı iftarda bol su için

  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kendirci, susuz bırakılan böbreklerin taş oluşumuna daha elverişli hale geldiğini söyledi.
  • 07.07.2014 - 15:09
  Böbrek taşına karşı iftarda bol su için

  Böbrek taşına karşı iftarda bol su için #1

  Oruçlu olduğunuz sıcak yaz günlerinde vücudın sıvı ihtiyacı artar. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci, gün boyu sıvı tüketilememesi nedeniyle böbrek taşlarının daha sık görülebileceğini söyledi. Kendirci, “Özellikle daha önce taş hastalığı geçirenlerde, yatkınlık nedeniyle bu risk daha da artabilir. Her ne kadar böbrek taşı genellikle 20-50 yaş gibi daha genç yaşlarda görülse de, daha ileri yaşlarda ve çocuklarda da olabilir. Böbrek taş hastalığına yatkınlığı olanların dikkatli olmalarında ve doktorlarıyla konuşarak oruç tutmalarında fayda var” dedi.

  GÜNDE ORTALAMA 2 LİTRE

  Böbrek taşı oluşumuna karşı alınabilecek en iyi tedbir yeterince su içmek. Su alımının azaltılması böbrek taşı riskini artırıyor. Oruç tutanların iftar ve sahur arasında günlük sıvı gereksinimini almaları gerekir. Bu süre içinde olabildiğince zamana yayarak su için. Kabaca, günde ortalama 2 litre idrar yapacak kadar su tüketmekte yarar var. Bu miktar, aşağı yukarı günlük 2.5-3 litre, ağırlıklı olarak su olmak üzere sıvı almak demek.

  KARBONHİDRATI AZALTIN

  Yüksek oranda karbonhidratla (ekmek, tatlı, şeker vs.) beslenmek, idrarda taşın öncül maddesi olan kalsiyumun atılımını artırarak böbrek taşı oluşma riskini artırıyor. Karbonhidratın azaltılması taşa karşı alınabilecek bir diğer önemli tedbir.

  LİFLİ GIDA TÜKETİN

  Tek tip beslenme yerine dengeli beslenin. Diyetteki lifli besinlerin artırılması taş oluşumunun engellenmesine katkıda bulunur. Akdeniz tipi beslenme böbrek taşı riskini azaltabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir