Petrol
83.66
-1.43%
Euro
17.6874
-0.01%
Dolar
18.4864
0.21%
Altın
965.39
-0.05%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
351.615
-6.02%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Boy uzatan ürünlere dikkat

  Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, boy uzatan ürünlerin bilimsel dayanağı olmadığını açıkladı.
  • 19.09.2013 - 11:00
  Boy uzatan ürünlere dikkat

  Boy uzatan ürünlere dikkat #1

  Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, çocuk gelişimi üzerine pek çok kitap yazdı. Prof. Dr. Büyükgebiz, 'Çocukluk Bitmesin' adlı son kitabında, ailelerin merak ettiği 100 soruya yanıt veriyor. Büyükgebiz, çocuklarda boy uzamasıyla ilgili soruları yanıtladı.

  Pop kültürü, çocukları erken mi büyütüyor?
  Beslenme şartlarının düzelmesi, ergenlik yaşının öne gelmesi ve boy uzamasına yol açan östrojen ve testosteronun erken salgılanması; çocukların 20-30 yıl öncesine göre daha uzun boylu olmasına yol açıyor. Ancak 'hızlanmış ergenlik'; normal yaşlarda başlayan ergenliğin kısa sürmesine ve sonraki nesillerde boyların kısalmasına yol açabilir.

  ERGENLİĞİ DOKTOR BAŞLATABİLİR

  Geç ergenliğe giren çocuklarda boy uzaması da gecikiyor mu?
  Gecikmiş ergenlik; boy kısalığının sebeplerinden biridir. 11 yaşında ergenliğe giren bir çocuk, aynı yaşta olup ergenliği henüz başlamamış olan çocuktan hem boyca daha uzundur, hem de cinsel gelişimi daha ileridir. Gecikmiş ergenlik, daha çok erkek çocuklarında görülür ve eğer 13.5-14 yaşa kadar ergenlik başlamazsa, hekim tarafından başlatılmalı. Kızlarda ise 13 yaşa kadar meme gelişiminin başlaması gerekir. Ergenliğe giremeyen erkeklere testosteron, kızlara ise östrojen hormonu verilir.
  Erkeklerin boyu, kızlarla aynı zamanda mı uzar?
  Erkeklerde büyüme, kızlardan iki yıl sonra başlar. Kızlarda meme büyümesiyle başlayan boy uzaması, ilk adete kadar tamamlanır. Adetten sonra kızlar, ortalama 5-6 santim daha uzar. Kızlarda kemik yaşı 15'e ulaştığında, büyüme yüzde 99 tamamlanır. Erkekler ise 17 yaşına ulaştığında büyüme sona erer.

  PSİKOLOJİ ÖNEMLİ

  Psikolojik etkenler, boyun uzamasını etkiler mi?
  Ergenlikte boy artışı ile psikolojik durum arasında açık bir ilişki vardır. Ağır psikolojik sorunlar, hormon salgılanmasını olumsuz etkiler. Anne-babanın kaybı veya boşanması, sınav stresi gibi durumlar; ergenliği başlatıcı hormonların yetersiz salgılanmasına yol açabilir. Bu durum da, boy kısalığına ve ergenliğe geç girmeye neden olabilir.

  TEDAVİ EDİLMELİ

  Çocuğun boyu uzamıyorsa, ne yapmak gerekir?
  Boy artışı, direkt büyüme hormonuyla ilgilidir. Çocuk yaşıtlarından geri kalmaya başladığında; direkt olarak beslenme bozukluğu ve hormon eksikliği akla gelir. Büyüme hormonu eksikliği durumunda, tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili sonuç alınır. Kızlarda meme gelişimi başlamadan, erkeklerde ise 13 yaşından önce tedavi uygulanmalıdır.

  BOY UZATAN ÜRÜNLERİN BİLİMSEL DAYANAĞI YOK

  Boy uzattığı iddiasıyla, gıda takviyesi olarak satılan maddeler ne kadar güvenilir?
  Söz konusu ürünlerin içindeki maddeler; ekstra katkıya ihtiyaç duyulmayan mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Bitkisel kaynaklı olduğu söylenenler ise yüksek miktarda doğal östrojen içerdiklerinden, çocukların büyüme kıkırdaklarının erken kapanmasına neden olabilirler. Bu nedenle normal beslenen ve beslenmeyi bozacak herhangi bir hastalığı olmayanlarda, doktor tavsiyesi dışında ek gıda desteğine ihtiyaç yoktur. Ayak tabanlığı şeklinde kullanılan ve boy uzattığı söylenen ürünlerin de yeterli ve güvenilir olduğuna dair bilimsel dayanaklar yoktur.

  KEMİK YAŞI BÜYÜME POTANSİYELİNİ BELİRLİYOR

  Boyu kısa olan her çocuk ve ergenden; el/el bileği röntgen filmi istenir. Bu bize, kemik yaşı olarak adlandırılan iskelet olgunlaşma derecesini gösterir. Kemik yaşı; boy kısalıklarında, uzun boylulukta, ergenlik değerlendirmesinde, büyüme potansiyelinin ve ulaşılacak son boyun belirlenmesinde yararlıdır. Ergenlik bulgularının başlamasında; takvim yaşından çok, kemik yaşı belirleyicidir. Kemik yaşı 10-11 olan kızlarda ve 12-13 olan erkeklerde; ergenliğin başlaması gerekir. Eğer ergenlikte kemik yaşı, takvim yaşından geriyse, boy daha çok uzar. Kemik yaşı, çocuğun takvim yaşından ileri ise boy uzamasının daha az olacağını varsayabiliriz. Ancak kemik yaşındaki gecikme ya da ileri gitme derecesinin, fizyolojik değişkenlikten mi yoksa patolojik durumlardan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir.


  Görüş Bildir