Petrol
95.79
2.29%
Euro
18.4045
0.70%
Dolar
18.0905
0.79%
Altın
1.027
0.98%
Borsa
2993
0.45%
Bitcoin
428.152
0.13%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Bronşit zatürreye dönüşebilir

  Öksürük gibi belirtilere dikkat edilmediği taktirde hastalık ilerler ve zatürreye dönüşme ihtimali artar.
  • 31.01.2012 - 11:03
  Bronşit zatürreye dönüşebilir

  Bronşit zatürreye dönüşebilir #1

  Bronşiti sakın hafife almayın. Uygun bir ilaçla iyileşebilecek olan bronşit, tedavide geç kalındığında ölümcül bir tablo olan zatürreye dönüşebilir. Bronşit, bronşların özellikle sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan iltihabıdır. Nedeni ise bu aylarda zamanımızın çoğunu kapalı ortamlarda geçirdiğimiz için solunum yolları aracılığıyla virüslere daha yoğun şekilde maruz kalmamızdır. Ayrıca günümüzde egzoz ve sanayi ortamının oluşturduğu hava kirliliği de bronşite yol açan bir başka önemli etkeni oluşturuyor. Bronşitin tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman ihmal ediliyor ve hekime başvurulmadan eczaneden alınan gelişigüzel ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılıyor. Oysa bu rahatsızlık ihmal edildiğinde zatürreeye yol açabiliyor.

  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Öksürük, akut bronşitin en tipik belirtisi. Ayrıca hırıltılı solunum, nefes darlığı, balgam ve yüksek ateş de bronşitin yol açtığı diğer yakınmaları oluşturuyor. Bronşitte bu belirtilerin tümü bir arada olabildiği gibi bazen tek tek de görülebiliyor. Akut bronşitte öksürük bazen haftalarca sürebiliyor. Bronşitin iyileşme süresinin uzamasına yol açan en önemli faktörler ise sigara ve hava kirliliğidir.

  NE ZAMAN TEHLİKELİ?

  Bronşit erken dönemde tedavi edilmediği takdirde bir süre sonra zatürreeye çevirebiliyor. Ayrıca her iki hastalık da öksürük, balgam, hırıltılı solunum ve yüksek ateşle seyredebildiğinden bu belirtilerin varlığında vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekiyor.

  BRONŞİTE YAKALANDIYSANIZ..

  Bol bol su için: Su, solunum yollarım nemlendirmeye yarar. Bu etkisi sayesinde öksürüğü dindirir. Dolayısıyla bronşite yakalandığınız zaman da bol bol su içmeye içmeye özen gösterin.
  Az konuşun: Konuşurken kuru havayı içimize çekip, dışarı veriyoruz. Kuru hava da öksürüğü tetikleyen bir faktör. Bu nedenle mümkün olduğunca az konuşun.
  İstirahat edin: Bronşite yakalandığınızda vücut direncinizin güçlenmesi için doktorunuzun önerdiği süre boyunca istirahat edin.
  İçecekleri oda ısısında tüketin: İçeceklerinizin oda ısısında olmasına dikkat edin.
  Evde nem oranını artırın: Kuru hava öksürüğü tetiklediği için evde nem oranını artıracak nemlendirici cihazlarla önlem alın. Bronşit, bronşların iltihabıdır. Bronşlar ise havayı akciğer dokusuna iletiyorlar. Dolayısıyla bronşlardaki iltihabın komşu dokuya, yani akciğere geçmesi, akciğer iltihabına neden oluyor. Akciğer iltihabı ile zatüree eş anlamlıdır ve bu mekanizmanın bilinmesi bronşitte erken doktora gidilmesi gereğini açıklıyor.

  NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

  Bronşit hastalığında öncelikle bronşların çapım artıran tedaviler uygulanıyor. Enfeksiyon nedeni virüs ise kesinlikle antibiyotik önerilmiyor. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda ise uygun antibiyotiklere zamanında başlandığında kısa sürede olumlu sonuç alınabiliyor. Eğer kişinin göğüs kafesinde doluluk ve balgam şikayetleri varsa, tedaviye balgam sökrürücü ilaçlar da eklenebiliyor.

  KORUNMA YOLLARI

  Sigarayı bırakın: Bronşları ciddi boyutlarda tahriş eden sigaradan uzak durun ve pasif içicilikten de kaçının.
  Protein ağırlıklı beslenin: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için protein ağırlıklı beslenin ve bol bol sebzeyle meyve yiyin.
  Atkı ve bere kullanın: Hava kirliliğinden korunmak ve vücut ısınızın düşmesini önlemek için atkı ve bere kullanmayı ihmal etmeyin.
  Yakın temastan kaçının: Enfeksiyonlu kişilerin olduğu ortamlarda bulunmayın. El sıkışma, tokalaşma veya öpüşme gibi alışkanlıklarınızı kış aylarında minimuma indirin.

  Dr. Nur Kaşkır Öztürk


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir