Euro
9.3905
-0.96%
Dolar
7.8863
-0.83%
Altın
458.47
-0.76%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
137.571
-10.57%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C

  Bu göl canlıları taşa çeviriyor

  Natron Gölü, içine düşen hayvanları adeta heykelleştiriyor.
  • 08.10.2013 - 10:51
  Bu göl canlıları taşa çeviriyor

  Bu göl canlıları taşa çeviriyor #1

  Fotoğraf sanatçısı Nick Brandt, Natron Gölü'nün ve bu inanılmaz gölün aşırı tuzlu ve sodalı suyuna düşerek taşa dönmüş hayvanların eşsiz fotoğraflarını yayınladı. Tanzanya'nın güneyinde bulunan, hemen yanındaki Ol Doniyo yanardağının ve yoğun buharlaşmanın etkisiyle benzersiz bir yapıya sahip olan Natron Gölü'ne düşüp ölün hayvanlar taşlaşarak, adeta bir heykel görünümüne dönüşüyor. Gölün çevresi için "bir fotoğrafçı için muhteşem bir sahne" yorumunu yapan Brandt da bu sıra dışı manzaradan faydalanarak muhteşem fotoğraflar çekti. Bir Doğu Afrika turu esnasında Natron Gölü'nün çevresindeki taşlaşmış güvercin, flamingo, kartal ve yarasaları bulan Brandt, bu hayvanları kullanarak yakaladığı eşsiz kareleri Harap Diyarlar (Across the Ravaged Lands) adlı kitabında yayınladı.

  Bu göl canlıları taşa çeviriyor #2

  SANKİ HAYATTAYMIŞ GİBİ

  ABD'nin NBC haber ajansına konuşan Nick Brandt, "Gölün kıyısına vuran birçok çeşit kuş ve yarasayı görmek beni gerçekten de çok şaşırttı" ifadesini kullandı. 57 yaşındaki fotoğrafçı bir hayli ilgi gören çalışması hakkında "Hayvanlar sanki hâlâ hayattaymış gibi pozlar yakalamaya çalıştım" dedi. Hayvanları sanki canlılarmış gibi konumlandıran usta fotoğrafçının depresif ve karanlık fotoğrafları fotoğrafçılık dünyasında ve uluslararası basında geniş yankı uyandırdı.

  Bu göl canlıları taşa çeviriyor #3

  SUYLA TEMAS EDİNCE

  Natron Gölü'nü 4 kez ziyaret eden Leicester Üniversitesi Ekoloji Bilim Dalı Başkanı David Harper "Hayvanlar gölün az da olsa uzağına düştüğünde çok kısa süre içinde çürüyor. Fakat göl sularının yakınlarına düşen ve suyla temas eden hayvanların bedenleri bozulmuyor. Yıllarca aynı şekillerini koruyorlar" diye konuştu. Harper herhangi bir canlının bu olağan dışı gölün yakın çevresinde bile yaşayamadığını bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir