Dolar
7.3401
0.0327%
Euro
8.6292
0.1566%
Altın
2016.93
-0.5247%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.584
-0.3898%
Bitcoin
86765.31
-0.3839%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Bugün Mevlid Kandili

  Bugün Mevlid Kandili... Eller semaya açılacak, dualar edilecek.
  • 23.01.2013 - 09:02
  Bugün Mevlid Kandili

  Bugün Mevlid Kandili #1

  İslam alemi, Peygamber Efendimiz'in dünyaya teşrif ettiği geceyi Mevlid Kandili ile bir kez daha idrak edecek. İnsanlık alemi Peygamber sevgisini Mevlid Kandili ile idrak edecek. Salavat-ı Şeriflerle Kutlu Nebi bir kez daha anılacak. Eller semaya açılıp, dualar edilecek.

  MEVLİD KANDİLİ NEDİR

  Mevlit; Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

  Mevlid Kandili Nedir Anlamı bilgi; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü"l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

  DÜNYA AYDINLANDI

  HZ.Muhammed'in (s.a.v) doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. Sevgili Peygamberimiz'in (s.a.v) tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O"na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O"nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

  DİYANET'TEN SURİYE MESAJI

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bu yılki etkinliklerde ana temanın "İnsanlık onuru" olacağını söyledi.

  Görmez, "Bir insan ölünce aslında her yerde insanlık ölüyor" dedi ve kutlu gece öncesi Suriye'de yaşananlara dikkat çekti. Mehmet Görmez, "On binlerce insan katledildi, yüz binlerce insan kendi memleketlerinden edildi. Bunlara yardımcı olmak sadece bizim değil aslında bütün insanlığın ortak görevi. Ben Mevlid Kandili vesilesiyle tekrar hem milletimizin hem de bütün İslam dünyasının ve bütün insanlığın, düşüncelerini bakışlarını buraya çevirmelerini istiyorum. Bir insan ölünce aslında her yerde insanlık ölüyor, bunun için hepimizin üzerinde bir insanlık borcu olarak; dost, kardeş, komşu, akraba olduğumuz Suriye halkının bir an önce içine düştüğü bu durumdan kurtulması için yardımcı olmalıdır" diye konuştu.

  Görüş Bildir