Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
716.993
3.77%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil

  Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nde bugüne kadar 5 binden fazla hayvanı sağlığına kavuşturan Bursa Büyükşehir Belediyesi, mamamatikle sahipsiz hayvanların su ve yeme kolay erişimini sağlıyor.
  • Haber Merkezi
  • 27.03.2020 - 18:01
  Bursa’da can dostları sahipsiz değil

  Ulaşımdan altyapıya, çevreden tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda yaptığı yatırımlarla Bursa’yı geleceğe taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanlarını da ihmal etmiyor.

  Bugüne kadar özellikle kış aylarında doğal ortama yem bırakarak, sahipsiz hayvanların beslenmesine yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl hizmete açtığı Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nde 1872 tedavi, 1081 parazit uygulaması, 1118 kısırlaştırma, 496 aşılama, 403 acil müdahale ve 36 farklı operasyon gerçekleştirdi.

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil #1

  MAMAMATİKLER DEVREDE

  Sokak hayvanlarının da rahat ve huzuru için gerekli tüm çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sahipsiz hayvanların su ve yem ihtiyaçlarının sürekli olarak karşılanması için mamamatik uygulamasını devreye aldı.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan, içinde su ve yem hazneleri bulunan mamamatikler kentin farklı noktalarına yerleştiriliyor.

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil #2

  10 TANESİNİN MONTAJINA BAŞLANDI

  Toplam 50 adet olacak mamamatiklerden hazırlanan 10 tanesinin montajına başlandı. Demirtaş’taki Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü yerleşkesinde mamamatikleri inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sokak hayvanlarına sahip çıkmak adına önemli bir gayret ortaya koyduklarını söyledi.

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil #3

  “5 GÜNDE BİR KONTROL EDİLECEK”

  Özellikle kış aylarında kırsal alanlarda düzenli olarak yapılan besleme faaliyetlerine ek olarak yeni bir uygulama başlattıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Tasarımı bize ait olan ve düşük maliyetle yaptırdığımız mamamatikleri devreye alıyoruz. Toplam 50 mamamatikten 10 tanesini hemen devreye alıyoruz. Kayıtlı hayvan severlerimizin de yardımıyla yıl boyunca yapılacak besleme faaliyetimiz can dostlarına merhem olacak. Sistem kilitli ve dışarıdan müdahale edilemeyecek. Ekiplerimiz 5 günde bir gerekli kontrollerini yapacak.” dedi.

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil #4

  “ZARAR VERİLMESİN”

  Başkan Aktaş, “Vatandaşlarımızdan istirham ediyorum. Bunlar kamu malıdır ve sahip çıkılması gerekir. Yem ve su koyulsun gibi bir beklentimiz yok. Bunlara zarar verilmemesi ve sahip çıkılmasını bekliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının da destek ve katkılarıyla tüm can dostlarına sahip çıkmak adına gayret ortaya koymaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

  Bursa’da can dostları sahipsiz değil #5

  MAMAMATİKLERİN KONULDUĞU MEVKİLER

  Bu arada içinde su ve yem üniteleri bulunan mamamatiklerden ilk 10 tanesi Gemlik - Dürdane rampası (tepe) mevkisi, Nilüfer - Doğancı mevkisi, Yıldırım - Kaplıkaya mevkisi, Kestel- İnegöl Ümitalan tepesi, Gürsu-Kestel - Gölbaşı rampası başlangıcı, Mudanya - Çamlıbel mevkisi, Mudanya - Göynüklü mevkisi, Yenişehir - Yenigün Mahallesi İznik yolu siteler mevkisi, İznik - sahil ve sahil yolu ile Orhangazi - Siteler Mahallesi’ne yerleştirildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir