Euro
10.2698
0%
Dolar
8.4583
-0.51%
Altın
499.89
0.11%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
430.492
3.12%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Bursa'da pehlivanlar er meydanına çıktı

  Bursa'da bu yıl 54'üncüsü düzenlenen Çalı Yağlı Güreşleri kıran kırana geçti.
  • İHA
  • 16.05.2016 - 13:13
  Bursa'da pehlivanlar er meydanına çıktı

  Bursa da pehlivanlar er meydanına çıktı #1

  Baş, baş altı, deste ve tozkoparan başta olmak üzere 14 ayrı kategoride yapılan ve 478 pehlivanın katıldığı güreşlerde kıyasıya mücadele yaşandı. 26 başpehlivanın yer aldığı güreşlerde Kırkpınar’da altın kemer alan Ali Gürbüz, İsmail Balaban ve Recep Kara da er meydanında boy gösterdi.

  "PEHLİVANLARI AĞIRLAMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

  Bedia Akartürk’ün de konser verdiği güreşlerde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Türkiye’nin her yerinden gelen pehlivanları ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak sadece Çalı’da değil, Akçalar, Kayapa, Misi, Hasanağa gibi birçok mahallemizde de geleneksel faaliyetler düzenlemeye devam ediyoruz. Pek çok rengi, pek çok güzelliği barındıran Nilüfer’de yaşıyoruz. Ben her yıl olduğu gibi bu yıl da centilmence, coşkuyla gerçekleşen pehlivanlarımıza teşekkür ediyorum. Çalı Güreşleri de yarım asırlık mücadelesiyle Kırkpınar’ın eşiğine geldi. Çalı’yı ikinci Kırkpınar yapmak boynumuzun borcu oldu" dedi.

  ER MEYDANINA ÇIKTILAR

  Recep Kara ve İsmail Balaban’ın sakatlandığı güreşlerde gün boyu kıyasıya mücadele yaşandı. Heyecanla izlenen güreşlerin finalinde Ali Gürbüz ile Ekrem Yavuz er meydanına çıktı. 22 dakika süren başpehlivanlık mücadelesinde pasif güreştiği için hakemden üç kez ihtar alan Ekrem Yavuz hükmen mağlup sayılınca, ipi göğüsleyen Ali Gürbüz oldu. Gürbüz’e kupasını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey verdi.

  Bursa da pehlivanlar er meydanına çıktı #2

  Başpehlivanlık sevinci yaşayan Ali Gürbüz, "Çayırı Kırkpınar’ı aratmayan Çalı’da ipi göğüslediğim için mutluyum. Kırkpınar’da da altın kemeri almak için mücadele edeceğim" dedi. Bursalılar’ın ilgi ile takip ettiği Çalı Yağlı Güreşleri’nde gelecek yılın ağası, yapılan açık artırma ile işadamı Ercan Köseoğlu oldu.

  Bursa da pehlivanlar er meydanına çıktı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir