Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5262
-0.06%
Dolar
16.8009
-0.15%
Altın
977.65
-0.01%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.528
3.05%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Cem Karaca'yı anma gecesi

  Cem Karaca, kendi adını taşıyan Kültür Merkezi'nde Anılıyor..
  • 08.02.2012 - 13:40
  Cem Karaca'yı anma gecesi

  Rock Müziğini Anadolu insanına tanıtan, sevdiren ve Anadolu Rock'ın kurucu isimlerinden biri olan; özel tarzı ve ses rengiyle her zaman dikkatleri üzerinde toplayan; sosyal konuları ele alan eserleriyle gönüllerde taht kuran Cem Karaca; İstanbul'da kendi adını taşıyan Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde sevenleri tarafından anılacak.

  Karaca'nın 8. ölüm yıl dönümü

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü himayesinde hazırlanan organizasyon Cem Karaca'nın ölümünün 8. yılına denk gelen 8 Şubat (Bugün) Çarşamba günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek.

  Cem Karaca yı anma gecesi #1

  Karaca'nın son orkestrası olan "Yol Arkadaşları" grubunun, sanatçının eserlerini seslendirileceği anma konserine dostları, ailesi ve hayranlarının yanı sıra birçok ünlü isimin de katılması bekleniyor.

  Tiyatrocu bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen ve annesi Toto Karaca tarafından müzik yeteneği keşfedilen Cem Karaca, sırasıyla Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gruplarıyla birlikte müzik çalışmalarını sürdürmüş Anadolu Rock, Progresif Rock, Psyshedelic Rock, Senfonik Rock, Alternatif Rock ile Protest Müzik tarzında birçok eser yazmış, bestelemiş ve seslendirmiştir.

  8.Şubat 2004 yılında 58 yaşında hayata gözlerini yumarak hayranlarını derinden üzen Sanatçı geride yüzlerce eser bıraktı.

  Muhtar Cem Karaca

  (5 Nisan 1945 - 8 Şubat 2004), Türk müziğinin en önemli sanatçılarından biri olan Karaca, Anadolu Rock tarzında büyük ün yapmış birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, kurucu ve yöneticisi olmuş güçlü bir rock kültür yaratmıştır. Rock müziğini Anadolu insanına Türkçe sözlerle tanıtan ve sevdiren en önemli sanatçıdır. Eserlerinde sosyal ve politik içerikli konulara değinmesiyle daha büyük sorumluluklar üstlenen Karaca, özgün stiliyle de Anadolu Rock'ın efsane sanatçısıdır. Annesi Toto Karaca ve babası Mehmet Karaca olan Karaca, sanatla hep iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Kolejinde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğuştan yetenekliydi. Müzik ile ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir