Petrol
96.6
3.15%
Euro
18.2099
-0.37%
Dolar
18.0295
0.45%
Altın
1.021
0.44%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.856
0.50%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Çobanlar sertifikalı eğitime geçiyor

  (TÜDKİYEB)Genel Bşk.Yard.Nihat Çelik, "Eğitimli çoban gerek"
  • 22.07.2013 - 09:41
  Çobanlar sertifikalı eğitime geçiyor

  Çobanlar sertifikalı eğitime geçiyor #1

  TÜDKİYEB Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatlarınca tarımsal üretimde verim ve kaliteyi arttırmak, tarımsal ürünlerin ekonomik bir şekilde elde edilmesini sağlamak amacıyla çiftçi eğitimlerine özel önem verildiğini belirterek, buna ilişkin çeşitli program, kurs ve projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

  Bu çerçevede düzenlenen kurslarda Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü onaylı ile modüler eğitim programları uygulandığını bildiren Çelik, söz konusu modüler eğitim programı kullanılarak il, ilçe milli eğitim müdürlükleri, veya il, ilçe halk eğitim merkezi müdürlükleri, damızlık koyun keçi yetiştirici birlikleri ve damızlık sığır yetiştirici birlikleri ile işbirliği halinde çobanlık eğitimleri verileceğini söyledi.

  ÇOBANLAR MESLEKİ STATÜ KAZANACAK

  Büyük ve küçükbaş hayvancılık sektöründe yapılacak çoban eğitimleri ile kırsalda yaşayan işsiz gençler için yeni bir iş kapısı açmak, çobanlığın bir meslek haline gelmesi ve köyden kente göçü engellemenin hedeflendiğini de ifade eden Çelik, söz konusu hedefler doğrultusunda hayvan ahırı veya barınağını düzenleme, geçici barınak kurma, hayvan ırklarını tanıma, besleme ve bakımını yapma, çoğaltabilme, hastalıklara karşı koruyabilme,süt elde etme, otlatma ve meracılık konusunda katılımcıların bilgi sahibi olacağını da anlattı.

  "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak ortak bir çalışma yaparak, ülkemizde çobanlığa bir mesleki statü kazandırılarak, sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak adına da çeşitli çalışmalar yapmakta olup, adı geçen Bakanlıklarla 2013 yılı başlarında bir protokol imzalanmıştır.

  Bu nedenle Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Mehdi Eker'e sektörümüze bu güzellikleri kazandırdığı için minnettarız. Van ilimizde ilk kez yapılacak bu aktivite için başta bu organizasyonu sağlayacak olan Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile emeği geçen diğer ilgililere Van'daki 32 bin 500 üyemiz adına teşekkür ediyorum. Ayrıca, kurslarımıza katılacak katılımcılara da şimdiden üstün başarılar diliyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir