Petrol
110.91
0.00%
Euro
17.036
0.00%
Dolar
15.9273
0.01%
Altın
949.24
0.05%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.266
-1.71%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Çocuğunuz her istediğini ağlayarak mı yaptırmak istiyor

  Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sürekli ağlayan çocuk davranışı hakkında ailelere önerilerde bulundu.
  • 28.11.2013 - 11:48
  Çocuğunuz her istediğini ağlayarak mı yaptırmak istiyor

  Çocuğunuz her istediğini ağlayarak mı yaptırmak istiyor #1

  Sürekli ağlayan ve her istediğini bu şekilde yaptırmak isteyen çocuklar, anne babaların en rahatsız olduğu konulardan biridir. Çocuğun ağlamasına kıyamayıp hemen istediğini yapmak veya "dokunma, yapma" gibi kuralcı söylemler; çocuğun duygularını ve istediklerini sürekli ağlayarak belirtmesine neden olmaktadır. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, çocuklarda sürekli ağlama davranışı hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

  BEBEKLER AĞLAMAYI İLETİŞİM ARACI OLARAK KULLANIR

  Bebekler ihtiyaçları için ağlayarak haber vermektedirler, zamanla ihtiyaçları karşılandıkça beklemeyi öğrenirler. Bebek, 1 yaş gibi hareket kabiliyetinin gelişmesiyle birlikte; özgürlük, özerklik, bağımsızlık için çabalarken, ebeveynler bebeğe zarar gelmesinden korkarak sınırlamalar getirmeye, kuralları öğretmeye çalışmaktadır.

  2 YAŞINDA AĞLAMA VE İNATÇILIK GÖRÜLÜR

  Özellikle 2 yaş civarında hem anneye bağımlılık hem de özerk bir durum vardır. İnatçılık ve ağlamalar bu dönemde çok sık görülmektedir. Öncelikle bu dönemde çocukların hareketli, keşfedici, karıştırıcı ve ısrarcı olduklarını bilmek gerekmektedir. Ancak bu olumsuz özellikler geçicidir. 3 yaş gibi daha uyumlu, kurallara uyan beklemeyi bilen bir çocuk ortaya çıkmaktadır.

  YASAKLAR KONUSUNDA KARARLI OLMAK ÖNEMLİ

  Çocuklar çok çabuk öğrenirler ve unutmazlar. Örneğin çocuk şeker istediğinde, anne baba bunu istemediğini belirttiği halde çocuk ağlamaya başladığında sussun diye veriyorsa çocuk ağlama yolu ile istediklerini yaptırabileceğini öğrenmiş olur. Ödüllendirmeyi yanlış yapmamak için öncelikle yasaklar konusunda kesin kararlı olmak ve tutarlı davranmak önemlidir. Tutarlı davranış için eşlerin ortak kurallarda anlaşmaları ve bunları uygulamaları gerekmektedir.

  Çocuğun ağlama alışkanlığını azaltmak için anne ve babalara öneriler

  Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir materyalle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek başka bir oyuncak vermelisiniz.

  Çocuğa rahatça oynayabileceği bir yer ayrılmalıdır.

  Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakınmak gerekir.

  Çok sıkı veya çok rahat bir disiplin anlayışı çocuklara zarar verir.

  Olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışlarının tepki verilmeden sakinleşmesi beklenmelidir.

  Çocuk her ağladığında istediğini yapmayarak bu davranışın işe yaramadığını ona gösterilmelisiniz.

  Çocuğa korkutarak disiplin vermek kısa süreli işe yarar uzun vadede çok zararlıdır.

  Çocuk ağladığında başkalarının yanından ayrılmak, ağlamasının geçmesi için dikkati başka noktalara çekip, sakinleşince konuşmak ve anlatmak önemlidir.

  Disiplinde olumlu davranışları ödüllendirme, olumsuzları ödüllendirmeme ve pekiştirmeme, 1-2 ay bunu denedikten sonra hala olumsuz davranışlar devam ediyorsa yaptığı davranış karşılığında geciktirmeden, belirli süreli olarak, sevdiği bir aktiviteden mahrum bırakma uygulanabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir